آیت‌الله نوری‌همدانی:

فرهنگ فاطمی باید در جامعه اسلامی احیا شود

مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني,حضرت فاطمه س

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: فرهنگ فاطمی و اهل بیت(ع) در جهت آشنایی مردم با سیره آنها باید در جامعه اسلامی احیا شود.

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: فرهنگ فاطمی و اهل بیت(ع) در جهت آشنایی مردم با سیره آنها باید در جامعه اسلامی احیا شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در مراسم رونمائی دانشنامه فاطمی در پژوهشگاه و اندیشه اسلامی با تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی(ره) اظهار کرد: شخصیت حضرت فاطمه(س) بسیار ارزشمند و والا مقام است.

این مرجع تقلید افزود: عظمت این بانوی بزرگ را در چند آئینه می‌توان نگاه کرد، یکی از این آئینه‌ها قرآن کریم است و دیگری احادیث و نهج‌البلاغه که نشان دهنده شخصیت والای حضرت فاطمه(س) است.

وی با اشاره به این‌که «تاریخ نیز بازگو کننده شخصیت فاطمه زهرا(س) است» افزود: تاریخ نیز در دل خود فضیلت‌ها و مقام زهرا را توصیف کرده است و در دیگر منابعی همچون اشعار و ادبیات می‌توان فضیلت حضرت فاطمه(س) را دریافت.

نوری‌همدانی خاطرنشان کرد: با مطالعه دانشنامه فاطمی مشخص می‌شود که با صبر، دقت و حوصله فراوانی این اثر گردآوری شده و خدمات ارزنده‌ای در قالب این اثر گرانقدر در جهت احیای فرهنگ فاطمی و فرهنگ اهل بیت(ع) ارائه می‌شود.

این مرجع تقلید احیای فرهنگ اهل بیت(ع) و فرهنگ فاطمی را وظیفه‌ای مهم بر دوش علما و پژوهشگران دانست و گفت: اهل بیت(ع) از علما خواسته‌اند با یکدیگر مباحثه نمایند و امر اهل بیت(ع) را در جامعه بیان نمایند تا مردم با سیره این عزیزان آشنا شوند.

وی تصریح کرد: منظور از بیان امر اهل بیت(ع) فقط شناساندن احادیث نیست بلکه شان و منزلت ائمه اطهار و رویدادهایی همچون واقعه مهم غدیر و یا مبارزات اهل بیت(ع) با ستمگران در طول حیاتشان است.

نوری همدانی تصریح کرد: امروز شرایط احیای فرهنگ اهل بیت(ع) به خوبی فراهم شده است و پژوهشگران از این فرصت در نگارش دانشنامه‌ها تلاش کنند.

این استاد برجسته حوزه با بیان این‌که «دانشنامه فرهنگی گامی مهم در احیای فرهنگ فاطمی است» افزود: دنیای پر بحران امروز تشنه معارف و فرهنگ اهل بیت(ع) است تا آنها را در همه زمینه‌ها نجات دهد از این رو باید این اثر گرانقدر دانشنامه فاطمی به زبان‌های مختلف ترجمه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حضرت زهرا شهیده راه ولایت است و با قیام خود راه درست را به ما نشان داد و از این رو باید در احیای فرهنگ فاطمی تلاش کنیم.

انتهای پیام

کد N233723