داوود اوغلو: بشار اسد در رویا به سر می‌برد

وزیر امور خارجه ترکیه اظهارات رئیس‌جمهوری سوریه مبنی بر اینکه جنگ داخلی سه ساله در این کشور در حال تمام شدن به نفع دولت دمشق است، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: دولت آنکارا پیشتر پیشنهادهای دوستانه‌ای را به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای انجام اصلاحات ضروری از جانب مردم کشورش برای توقف قیام که در سال 2011 آغاز شد، ارائه کرده است.

وی با اعلام اینکه اوضاع در صحنه جنگ متفاوت‌تر از آن است که اسد در اظهارنظرهایش می‌گوید، گفت: مخالفان سوری کنترل کسب و حلب را به دست گرفته‌اند.

داوود اوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی که اواخر روز 18 آوریل 2014 انجام شد، مدعی شد: این امر قابل فهم است که نیروهای اسد کنترل دمشق را به دست گرفته‌اند چرا که دولت از گرسنگی همچون سلاح استفاده می‌کند. اما آیا ممکن است فردی که مردم خودش را قتل‌عام می‌کند، کنترل این رویدادها را بدست داشته باشد؟ اسد خیال‌پرداز است و در رویا به سر می‌برد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد گفته است که جنگ سه ساله در این کشور در حال تمام شدن به نفع دولت و پیروزی بر مخالفان است.

وزیر خارجه ترکیه همچنین مساله اهمیت بحران سوریه در جامعه بین‌الملل را به بحث گذاشت و گفت: باید قبول کنیم که به جای مد نظر قرار دادن رویدادهای موجود از جانب جامعه بین‌الملل، خود سیستم با بحران مواجه است. اگر پیشرفتی در سوریه همان اوایل به دست آمده بود،‌ جامعه جهانی می‌توانست از کودتا در مصر (علیه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مخلوع) جلوگیری کند.

احمد داوود اوغلو با اشاره به امور داخلی ترکیه، انتخابات ریاست جمهوری و استراق سمع گفت: تحقیقاتی درباره استراق سمع از مقام‌های ارشد دولت آنکارا در نشست‌های محرمانه صورت گرفته اما هنوز به جایی نرسیده‌ایم.

وی درباره این سوال که اگر رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر کنونی خود را برای ریاست جمهوری نامزد کند، آیا وی قصد دارد پس از انتخابات ریاست جمهوری اوت 2014 به عنوان نخست‌وزیر ظاهر شود، پاسخ داد: من از اردوغان حمایت می‌کنم اما نامزدی خود را برای پست نخست وزیری رد می‌کنم. کسی که بتواند خواسته‌های مردم ترکیه را مد نظر قرار دهد، رئیس جمهور می‌شود.

تصمیم اردوغان برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پس از گفت‌وگو با عبدالله گل، رئیس جمهوری این کشور اتخاذ می‌شود. اگر اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور ترکیه انتخاب شود، عبدالله گل احتمالا نخست‌وزیر می‌شود. انتخابات ریاست جمهوری ترکیه 10 اوت برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N233719