رهبر جدایی‌طلبان اوکراین: به توافق ژنو مقید نیستیم

رهبر جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین عنوان کرد که افراد تحت فرمان وی به توافقی که بین روسیه و اوکراین در ژنو به دست آمده، مقید نمی‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، توافق ژنو که توسط آمریکا، روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا امضا شد، خواستار خلع سلاح همه‌ گروه‌های مسلح غیرقانونی و پایان دادن به اشغال غیر قانونی ساختمان‌های عمومی، خیابان‌ها و میدان‌ها است.

در همین راستا دنیس پوشیلین، رهبر جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین عنوان کرد: سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هیچ چیزی را برای ما به امضا نرسانده است، بلکه به نیابت از فدراسیون روسیه اقدام به این کار کرد.

وی ادامه داد که افراد تحت فرمان او تنها زمانی ساختمان‌های اشغال شده را ترک خواهند کرد که دولت کی‌یف نیز اقداماتی که به تعهداتش در توافق ژنو مربوط می‌شود، اتخاذ کند.

دولت کی‌یف هفته گذشته اعلام کرد که ارتش اوکراین یک عملیات برای مقابله با شورشیان حامی روسیه در شرق این کشور انجام خواهد داد، اما این عملیات با موفقیت چندانی همراه نبود.

پوشیلین در ادامه اظهار داشت: تا زمانی که موضوع تخلیه ساختمان‌ها و مناطق تحت اشغال ما مورد بحث است، همه کسانی که در این قضیه دخیل هستند همچون آرسنی یاتسنیوک و اولکساندر تورچینف،‌ نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور موقت اوکراین نیز باید ساختمان‌های خود را ترک کنند زیرا آن‌ها نیز این ساختمان‌ها را به صورت غیرقانونی تصرف کرده‌اند.

پوشیلین تصریح کرد که آمادگی‌ها برای برگزاری همه‌پرسی منطقه‌ای در حال اجراست و این که این همه‌پرسی در تاریخ 11 مه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N233658