وکیلی: کسی حق ندارد جنایت چند تروریست را به پای اقلیت‌ها بنویسد

اقليت‌ها ديني و مذهبي,اقوام ايران

مدیرمسئول روزنامه ابتکار با اشاره به گروگان‌گیری تعدادی از مرزبانان ایرانی و موضوع اقوام و اقلیت‌ها در ایران، اظهار کرد: هیچ‌کس اجازه ندارد جنایت چند نفر تروریست را به پای اقلیت‌های قومی که از فرصت‌های طلایی سرزمین هستند، بنویسد.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به تنوع و تکثر اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران و با تاکید بر اینکه "این تنوع، فرصت خوبی برای جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید"، گفت: تجربه و تاریخ کشور ایران نشان داده است که اقوام همواره ایفاگر نقش مهمی در وحدت سرزمینی و انسجام اجتماعی بوده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه "با رعایت دو پیش‌شرط نگاه درجه دو نسبت به اقلیت‌های قومی و مذهبی باید برچیده شود"، افزود: چنانچه آحاد ایرانی حس یکسانی نسبت به حریم سرزمینی خود داشته باشند و هر کدامشان نقش یک نگهبان سرزمین را ایفا کنند و همچنین حاکمیت نیز نگاهی یکسان به اقلیت‌های قومی و مذهبی داشته باشد، ما می‌توانیم بگوییم که تنوع قومی و مذهبی در کشور نشان از ظرفیت‌های بالا در کشور و اقتدار ملی دارد.

این فعال رسانه‌ای با تاکید بر اینکه "احترام به سبک زندگی و رعایت حقوق مصرح در قانون اساسی از جمله حقوق افراد جامعه در قالب اقلیت‌های قومی و مذهبی است"، اظهار کرد: اگر حقوق مصرح در قانون اساسی نسبت به اقلیت‌های قومی و مذهبی پاس داشته شود و به سبک زندگی آنها احترام ویژه‌ای گذاشته شود، در میان آحاد جامعه احساس یکسانی فراهم می‌شود که این احساس اعتماد را نیز به همراه خود می‌آورد.

وکیلی با بیان اینکه "نوع نگاه حکومت مرکزی طی سالیان اخیر در برخورد با اقلیت‌های قومی و مذهبی، نگاهی از نوع شهروند ایرانی بوده است"، خاطرنشان کرد: اقلیت‌های قومی و مذهبی پیش از آنکه تعلق ایدلوژیک خاصی داشته باشند، ریشه‌ای ایرانی دارند یعنی آنها در ابتدا ایرانی‌اند و سپس گویش‌ها و عقاید خاص خود را دارند و به همین دلیل نیز حکومت مرکزی ابتدا با چشم ایرانی بودن به این افراد نگاه می‌کند.

وی با بیان اینکه "ممکن است عملکرد برخی از دولتمردان طی سال‌های اخیر در برخورد با اقلیت‌ها عملکرد مطابق با قانون نبوده باشد"، اظهار کرد: ممکن است عملکرد برخی از مسئولان طی سال‌های اخیر موجب ایجاد ناراحتی در میان برخی اقوام شده باشد اما اکنون آنچه اهمیت دارد این است که در قانون اساسی حقوق اقوام به رسمیت شناخته شده و این اقوام در زیر چتری به نام ایران که منافع مشترکی را به همراه خود دارد، جمع شده‌اند.

مدیرمسئول روزنامه ابتکار در ادامه با اشاره به نحوه تعامل دستگاه‌های امنیتی و نظامی با اقلیت‌های قومی و مذهبی در کشور، تاکید کرد: تلقی کردن اقوام ایرانی به عنوان یک فرصت، جزو لاینفک فرهنگ ایرانی به حساب می‌آید. در صورتی که اقلیت‌ها و اقوام ایرانی را به عنوان یک فرصت و جزئی از فرهنگ ایرانی به حساب بیاوریم در آن صورت دیگر دارا بودن عناوینی نظیر اقلیت، اکثریت یا موارد دیگر تفاوتی نمی‌کند؛ چراکه چنانچه ایرانی بودن مورد نظر بوده و مبنای رفتار دستگاه‌های حاکمیتی باشد، در آن صورت خدمات و نگاه آنها به اقوام به عنوان جزئی جدا نشدنی از پیکره ایران تبدیل می‌شود.

وکیلی با اشاره به برخی رفتارها و تندروی‌های صورت گرفته از سوی برخی افراد منتسب به اقلیت‌های قومی و مذهبی در کشور طی سالیان اخیر، تصریح کرد: در سال‌های اخیر رفتار برخی از گروه‌های تندرو و برخی از کشورهای معاند با جمهوری اسلامی به گونه‌ای بوده است که موجب شده نگاه جامعه به این اقلیت‌ها تغییر کند و همچنین تعلق خاطر این اقلیت‌ها نسبت به وحدت سرزمینی را کاهش دهد. اینها در حالی است که جامعه ایران هیچگاه احساس‌ و علاقه‌شان نسبت به وحدت سرزمینی و نظام کاهش پیدا نمی‌کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه "مردم ایران بویژه اقلیت‌های قومی و مذهبی همواره متوجه تهدیدهای فرامرزی و تروریستی علیه کشور خود هستند"، به گروگان‌گیری مرزبانان ایرانی اشاره کرد و گفت:‌ هیچگاه عمل چند نفر تروریست به پای اقلیت‌های قومی نوشته نمی‌شود و هیچ‌کس این اجازه را ندارد که جنایت این افراد را به عنوان اقلیت قومی که فرصت طلایی سرزمین به حساب می‌آیند، بنویسد.

انتهای پیام

کد N233537