راستگو: نیمی از مشکلات جامعه به دلیل کسب حرام است

سیاسی

مدیر مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: نیمی از مشکلات جامعه ما به دلیل این است که در کسب و کارمان شبهات زیادی وجود دارد.

مدیر مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: نیمی از مشکلات جامعه ما به دلیل این است که در کسب و کارمان شبهات زیادی وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن راستگو در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «یکی از مواردی که در زندگی انسان نقش مهمی دارد کسب حلال است» اظهار کرد: ما در احادیث داریم که "الکاسب حبیب الله" یعنی کاسب دوست خداست. دوست خدا بودن یعنی اینکه نباید برخلاف خواست پروردگار کاری انجام دهیم.

وی ادامه داد: وقتی از کسب حرام سخن می‌گویند مصداق فقط فروش مشروبات و کارهایی امثال این نیست این موارد نوعی از کسب حرام محسوب می‌شود. گاهی اوقات اصل کار ما حلال است مثل یک کارمند، کشاورز و امثال این‌ها، ولی این کار حلال را در وسط راه حرامش می‌کنیم مثلا در معامله‌ای غش می‌کنیم و یا جنس نامرغوب را به جای جنس مرغوب می‌دهیم. این باعث می‌شود که کار حلال ما حرام شود.

مدیر مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: در احایث داریم فردی که لقمه حرامی وارد بدنش شود تا 40 روز نور خدا از آن طرف دور می‌شود و ملائکه به سمت خانه او ظاهر نمی‌شوند.

راستگو ادامه داد: دروغ در کار باعث می‌شود که معامله افراد حرام باشد در وعده‌ای که در زمان کار مشخص می‌کنیم حتما باید به آن وعده عمل کنیم در غیر این صورت مال ما دچار شبهه می‌شود.

وی تصریح کرد: در احادیث دینی ما سه نوع گناه داریم، یکی گناه شخص بین فرد و خداوند است و گناه دوم گناهی است که ما به ازا دارد؛ مثل قضا شدن نماز و روزه که جای جبران دارد و نوع سوم گناه متعلق به حق‌الناس است که خداوند به آن اهمیت زیادی داده و خدا این گناه را نمی‌بخشد مگر اینکه صاحب حق راضی باشد، پس باید در معاملات خود توجه کنیم که حق کسی را ضایع نکنیم.

وی همچنین افزود: برای اینکه کسب مال حرام شود حتما نیازی نیست که در کارهای حرام باشیم ما با رعایت نکردن حق دیگران مال خود را حرام کرده‌ایم. هر نوع ربا دادن و ربا گرفتن، رشوه دادن و رشوه گرفتن باعث می‌شود که مال ما حرام شود.

راستگو در پایان گفت: بنابراین از فرزندی که با مال حرام بزرگ شده نباید انتظار داشته باشیم که در راه حق گام بردارد و معصوم و بی‌گناه باشد.

انتهای پیام

کد N233531