حسین کاشفی:

اعتماد عمومی بیشتر باشد، پاسخگویی بیشتر می‌شود/در چند سال گذشته اعتماد و صداقت کاهش یافت

اصلاح‌طلبان,هدفمندي يارانه‌ها

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا به جای اینکه مردم به دولت نیازمند باشند، دولت به مردم نیازمند باشد.

حسین کاشفی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "موضوع اعتماد عمومی بحث مهمی در راستای سرمایه اجتماعی است"، افزود: اعتماد، اطمینان، صداقت و راستگویی شاخص‌های بااهمیتی هستند و بطور کلی در کشوری که از امنیت و اعتبار عمومی برخوردار باشد، این شاخص‌ها قابل طرح است.

وی افزود: اگر اعتماد عمومی در کشور بالا برود، صداقت و راستگویی نیز افزایش پیدا خواهد کرد و در صورت نبودن صداقت و راستگویی، زمینه بی‌اعتمادی فراهم خواهد شد که در این راستا مسئولان کشور، مسئولیت سنگینی دارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته شاهد بودیم که سرمایه اجتماعی و در مجموع اعتماد، صداقت، راستگویی، بخشش و تحمل یکدیگر به جای اینکه رو به افزایش باشد، رو به کاهش بوده و چنین امری به این دلیل بوده است که مسئولان به گفته‌های خود آنطور که باید و شاید عمل نمی‌کردند.

کاشفی وجود اعتماد را مهم‌ترین مسأله در جامعه خواند و اظهار کرد: هر چقدر اعتماد عمومی در جامعه بیشتر باشد، پاسخگویی هم بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: در 24 خرداد سال گذشته با توجه به سخنانی که آقای روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی بیان کرده بودند، همه پای صندوق‌های رأی آمدند و یک سرمایه اجتماعی را شکل دادند. حال باید این سرمایه ملی را حفظ کرد. باید با مردم مسائل را در میان گذاشت تا مردم احساس کنند که به جایگاه و کرامتشان توجه می‌شود. مسئولان آنطور که خودشان نیز گفته‌اند، باید خود را نماینده مردم بدانند تا چنین اعتمادی حفظ شود و افزایش یابد.

کاشفی همچنین در برابر پرسشی درباره هدفمندی یارانه‌ها و تاکید دولت بر همراهی مردم در بحث انصراف از دریافت یارانه نقدی، پاسخ داد: به هر حال باید دانست اگر مردم از این موضوع انصراف دهند، درآمد ناشی از آن صرف عرصه‌هایی مثل سلامت، بیمه، محیط زیست و مواردی از این دست می‌شود که به نفع خود مردم است.

وی با بیان اینکه "دولت و همه سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها باید در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند"، گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود تا به جای اینکه مردم به دولت نیازمند باشند، دولت به مردم نیازمند باشد تا اینکه در آینده نزدیک شاهد این باشیم که موضوع یارانه‌ها جمع شود و به جای آن اشتغال و کارآفرینی مدنظر قرار بگیرد و به سازمان‌هایی نظیر تأمین اجتماعی و بیمه‌ها توجه شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان با بیان اینکه "مردم نباید احساس کنند که دستشان در جیب دولت است"، تصریح کرد: متأسفانه این نگاه از دولت قبل ایجاد شده است که مردم نیازمند دولت باشند، در حالیکه باید این نگاه از بین برود.

انتهای پیام

کد N233526