85 دانش آموز دختر نیجریایی همچنان در بند شبه نظامیان هستند

آفریقا و خاورمیانه

شبه نظامیان بوکو حرام همچنان 85 نفر از دانش آموزانی را که هفته گذشته از یک مدرسه شبانه روزی دخترانه در ایالت بورنو ربودند، در اختیار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت نیجریه اعلام کرد 85 دانش آموز دختر اسیر شبه نظامیان بوکو حرام هستند. طبق بیانیه ای که امروز شنبه از سوی دولت نیجریه منتشر شد، ارتش این کشور تا کنون توانسته 44 دانش آموز ربوده شده را آزاد کند، اما سرنوشت دست کم 85 نفر از آنان نامشخص است.

شبه نظامیان هفته گذشته با حمله به یک دبیرستان دخترانه در شمال شرق نیجریه دهها دانش آموز 15 تا 18 ساله را ربودند. در پی این حمله که در ساعات شب رخ داد، مهاجمان با سوار کردن بیش از 100 دانش آموز در یک کامیون، آنها را ربودند. شاهدان عینی می گویند این حمله 6 ساعت به طول انجامیده و تا پاسی از نیمه شب ادامه داشته است.

این اقدام بوکو حرام که اعضای آن به دنبال ایجاد یک حکومت مستقل در شمال نیجریه هستند، حساسیت ویژه ای را در بین مردم نیجریه به وجود آورده است."اینوا کوبو" کمیسیونر ایالت بورنو در این رابطه گفت از بین دانش آموزان ربوده شده، 16 نفر در همان شب از چنگ شبه نظامیان گریخته و به خانه های خود مراجعت کرده اند. این در حالی است که 28 نفر دیگر نیز طی روزهای پس از این حادثه، موفق به فرار شده اند.

هر چند روز چهارشنبه ارتش نیجریه از آزادی اکثریت دانش آموزان ربوده شده خبر داد، اما یک روز بعد این خبر از سوی مقامات ارتش تکذیب شد. گفتنی است ناتوانی ارتش نیجریه در حفظ امنیت شهروندان این کشور انتقادهای زیادی را متوجه دولت مرکزی کرده است.