اردوغان در پی جذب آرا

اتباع خارجی,انتخابات

آنکارا - ایرنا - ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه در پی جذب آرای اتباع ترک در خارج از این کشور است.

به گزارش ایرنا ، اردوغان که به نظر می رسد قصد دارد خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور که تابستان آینده برگزار می شود ، معرفی کند ، نگاه ویژه ای به جذب آرای 2 میلیون و 600 هزار نفر از اتباع ترکیه که در خارج از این کشور زندگی می کنند ، دارد.

این جمعیت که پنج درصد از آرای شرکت کنندگان در انتخابات آتی رییس جمهوری را تشکیل می دهد ، از اهمیت ویژه ای برای نخست وزیر ترکیه برخوردار است.

براساس این گزارش ، اردوغان پیش از اینکه خود را نامزد شرکت در این انتخابات کند ، قصد دارد در یک تور اروپایی به کشورهای مختلف قاره سبز سفر کند .

بنا به آمار ارایه شده توسط شورای عالی انتخابات ترکیه ، از میان 6/2 میلیون تبعه این کشور که در خارج از کشور زندگی می کنند ، 5/1 میلیون نفر از آنان در آلمان اقامت دارند.

رهبر حزب حاکم ˈ عدالت و توسعه ˈ افزون بر سفر به آلمان ، به کشورهای فرانسه ، بلژیک و هلند نیز که اتباع این کشور در آنها اقامت دارند ، سفر و زمینه کسب آرای آنان را فراهم خواهد کرد.

هنوز زمان آغاز سفر اروپایی اردوغان مشخص نشده است ولی رایزنی ها برای انجام این سفر به ویژه آلمان که اتباع ترک بیشتری در آن زندگی می کنند ، آغاز شده است.

این برای نخستین بار است که سرنوشت رییس جمهوری در ترکیه را رفراندوم و آرای مردم تعیین می کند.

پیش از این رییس جمهوری ترکیه توسط پارلمان این کشور انتخاب می شد.

طبق آمار ارائه شده در دوره گذشته انتخابات عمومی در ترکیه تنها 7 درصد از 6/2 میلیون اتباع این کشور که در خارج زندگی می کنند ، با حضور در دروازه های مرزی ترکیه در انتخابات شرکت کردند که با تغییر قانون انتخابات اکنون اتباع این کشور که در خارج از ترکیه هستند می توانند در انتخابات شرکت کنند.

نخست وزیر ترکیه که تاکنون به صراحت حضورش در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نکرده است ، ولی آگاهان سیاسی معتقدند که وی خود را نامزد شرکت در انتخابات رییس جمهوری خواهد کرد.

اردوغان در این خصوص نخستین رایزنی خود را با نمایندگان حزب حاکم ˈ عدالت و توسعه ˈ انجام داد که در این رایزنی که به صورت رای گیری صورت گرفت ، بیست نفر از نمایندگان حزب حاکم خواستار نامزدی اردوغان شدند و چهار نفر با این امر مخالف کردند.

این در حالی است که احزاب مخالف ، جمهوری خواه خلق و حرکت ملی مخالفت خود را با نامزدی اردوغان اعلام کرده اند.

انتخابات حساس ریاست جمهوری ترکیه که در واقع اولین انتخاب مستقیم رییس جمهوری این کشور خواهد بود ، روز 10 اوت ( 19 مرداد) سال جاری برگزار می شود.

شورای عالی انتخابات ترکیهˈ تنها مرجع قانونی در موضوع انتخابات این کشور ، با انتشار مصوبه ای در روزنامه رسمی، برگزاری انتخابات مستقیم ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد .

مردم ترکیه روز 19 مرداد سال جاری برای نخستین بار در تاریخ نظام پارلمانی این کشور به پای صندوق های رای خواهند رفت تا رییس جمهوری جدید را برای یک دوره پنج ساله انتخاب کنند.

بر اساس مصوبه شورای عالی انتخابات ترکیه، انتخابات ریاست جمهوری این کشور 60 روز پیش از پایان دوره هفت ساله عبدالله گل در مقام ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

در این مصوبه آمده است: دوره قانونی رییس جمهوری فعلی 28 اوت سالجاری به پایان می رسد و اصلاح قانون اساسی که انتخاب رییس جمهوری در ترکیه را به مردم محول کرده است، در 10 اوت برگزار خواهد شد .

این مصوبه افزود: انتخابات در دو دور برگزار می شود. در صورتیکه در دور اول نامزدی نتواند بیش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص دهد، دور دوم در 24 اوت برگزار خواهد شد.

خاورم ** 230 **1010
کد N233091