نامه یهودی‌ ستیزانه‌ای که جان کری به آن انتقاد کرده بود جعلی است

نامه‌ای خطاب به یهودیان شهر دونتسک که از آن‌ها خواسته بود برای ثبت نام اقدام کنند و از سوی جان کری در نشست ژنو به عنوان یک اقدام یهودی ستیزانه مورد استناد قرار گرفته بود، جعلی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، جان کری،‌ وزیر امور خارجه آمریکا پس از نشست چهار جانبه روز جمعه به منظور حل و فصل بحران اوکراین از نامه‌ای انتقاد کرد که به گفته وی خطاب به شهروندان یهودی در شهر دونتسک در شرق اوکراین نوشته شده بود که به دست معترضان اوکراینی حامی روسیه افتاده است.

به گفته کری، این نامه از این یهودیان خواسته بود ثبت نام کرده و همه اموال خود را گزارش کنند تا بتوانند شهروندی دریافت کنند.

جان کری گفت: در سال 2014 پس از این همه مسافتی که در سفر طی کرده‌ایم این نه تنها غیرقابل تحمل است بلکه غیرقابل پذیرش و فراتر از آن مضحک است.

پس از آن تصاویری از این نامه به صورت اینترنتی منتشر شد.

پای این نامه را رنیس پوشیلین که خود را فرماندار مردمی معرفی کرده بود، امضا کرده بود.

با این وجود پوشیلین هرگونه ارتباط خود را با این نامه تکذیب کرد و آن را جعلی خواند.

وی به راشاتودی گفت: نامه‌های مشابه دیگری نیز بودند که نه فقط خطاب به یهودیان بلکه به بازرگانان، دانشجویان خارجی و دیگر مشاغل نوشته شده بودند.

وی تصریح کرد: این نامه نامه‌ای جعلی و نامناسب است. در این نامه من را با عنوان "فرماندار مردم" خوانده‌اند در صورتی که هیچ کس با این لقب مرا صدا نمی‌زند و مرا انتخاب نکرده است. علامت درج شده متعلق به شهردار سابق است. همه چیز با فتوشاب درج شده است.

اگرچه اعتبار این نامه زیر سوال رفته اما این حقیقت که وزیر امور خارجه آمریکا به آن استناد کرده جنجالی شده است.

جامعه حاضر در شبکه‌های اجتماعی قریب به اتفاق اعتبار این نامه را زیر سوال برده و آن را جعلی خوانده‌اند.

بوریس کولسنیکوف، یک نماینده پارلمان اوکراین تقاضا کرد اطلاعاتی که درباره اوکراین منتشر می‌شوند باید دوباره بررسی شوند.

انتهای پیام

کد N232756