جن ساکی: وزارت خزانه‌داری حضور هواپیمای آمریکایی در ایران را بررسی می‌کند

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وزارت خزانه‌داری آمریکا حضور هواپیمای آمریکایی در ایران را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی واشنگتن اگزماینر، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوالی درباره حضور رمزآلود هواپیمای آمریکایی در ایران گفت: به طور معمول براساس قوانین آمریکا هواپیمای‌های ثبت شده در این کشور برای سفر به ایران منع شده‌اند. وزارت خزانه‌داری آمریکا این مساله را مورد بررسی قرار داده و مشخص خواهد شد که نگرانی در این باره وجود دارد یا نه.

روزنامه تایمز به نقل از برخی از مقامات پیشین فدرال آمریکا که نخواستند نام‌شان فاش شود نوشت: حضور یک هواپیمای دارای پرچم آمریکایی در بخش قابل دید فرودگاه ایران نشان می‌دهد که این پرواز به عنوان یک پرواز تجاری قانونی تایید شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: وزارت خزانه‌داری با بررسی این مساله مشخص خواهد کرد که اگر هرگونه نقضی از تحریم‌های آمریکا وجود داشته باشد اقدامات لازم اتخاذ خواهد شد اما من پیش‌بینی می‌کنم که چنین مساله‌ای وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به اشاره به حضور هواپیمایی آمریکایی در فرودگاه مهرآباد نوشت: هنوز هیچ‌کس پاسخگوی این مساله نیست و کسی نمی‌داند این هواپیما برای چه در ایران بوده است.

این روزنامه چاپ آمریکا در گزارشی نوشت: صبح روز سه‌شنبه ایران یک میهمان ناخوانده‌ داشت. هواپیمای مطلق به بانک "یوتا" با همراه داشتن پرچم کوچکی بر روی بال‌های خود در فرودگاه مهرآباد در تهران دیده شدکه این هواپیما در بخش قابل دید پارک کرده است. اما جالبی این ماجرا این است که هنوز مشخص نیست که چرا این هواپیما در ایران بوده است و رمز و رازهایی در این باره گسترش یافته است.

برت کینگ یکی از مدیران اجرایی بانک یوتا گفت: ما هیچ فکر و ایده‌ای نداریم مبنی بر این که چرا این هواپیما در فرودگاه بوده است. اداره هواپیمایی فدرال اعلام کرده است هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که این هواپیما از طرف چه کسانی هدایت می‌شد. مسوولانی که در گذرگاه فرودگاه مهرآباد منتظر بودند گفتند که این هواپیما وی .آی. پی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در واکنش به این خبر گفت: هواپیمای فرود آمده در مهرآباد حامل یک هیات عالی‌رتبه از کشور آفریقایی غنا بوده است.

مرضیه افخم در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره فرود یک فروند هواپیمای متعلق به آمریکا در فرودگاه مهرآباد تهران گفت: این هواپیما حامل یک هیات عالی‌رتبه از کشور آفریقایی غنا بوده است و بر اساس اعلام دولت غنا ‌این هواپیما تحت مالکیت آمریکا و دو سال است در اجاره ریاست جمهوری غناست.

او افزود: کلیه مسافران این هواپیما اعضای هیات غنایی بوده‌اند و برادر رییس‌جمهوری غنا ریاست این هیات را به عهده داشته است و هیچ یک از خدمه آن آمریکایی نبوده‌اند.

وی با اعلام این که دو کشور ایران و غنا موضوع گسترش مناسبات را دنبال می‌کنند، گفت: هیات غنایی به منظور پیگیری توافقاتی که در سفر دو سال قبل رییس‌جمهوری غنا به ایران به عمل آمد هفته گذشته به ایران سفر کرد و پس از دیدار و گفت‌وگو با چند تن از مقامات کشورمان از جمله معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه روز گذشته تهران را ترک کرده است.

انتهای پیام

کد N232697