انتخابات ریاست جمهوری الجزایر و واکنش های داخلی و خارجی به آن

انتخابات,بوتفلیقه

تهران-ایرنا- در حالی که برخی کشورهای خارجی و از جمله فرانسه ، مراکش ، کویت به عبدالعزیز بوتفلیقه به دلیل پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفتند ، شماری از مخالفان وی در داخل با زیر سوال بردن صحت این انتخابات ، تحریم کنندگان این انتخابات را پیروز واقعی دانستند .

به گزارش رسانه های عربی ، انتخابات ریاست جمهوری الجزایر پنجشنبه گذشته و با وجود اینکه شماری از احزاب و گروه های الجزایری آن را تحریم کرده بودند ، برگزار شد و شش نامزد در این انتخابات به رقابت پرداختند که در نهایت بنابر اعلام مقام های الجزایری ، عبدالعزیز بوتفلیقه برای چهارمین بار و با کسب بیش از 80درصد آراء به پیرزوی رسید و علی بن فلیس مهم ترین رقیب وی با اختلاف زیادی از وی شکت خورد .

پیروزی بوتفلیقه موجب واکنش های زیادی میان طرفداران و مخالفان وی شد و حتی برخی کارشناسان اعتقاد داشتند اعلام نتایج انتخابات ممکن است باعث ایجاد آشوب و هرج و مرج شود زیرا برخی نامزدها مانند بن فلیس از قبل اعلام کرده بودند اگر تقلبی صورت نگیرد ، پیروز حتمی در این انتخابات اند .

جبهه عدالت و توسعه به رهبری ˈ عبدالله جاب الله ˈ میزان مشارکت مردم در انتخابات اخیر را کمتر از 20درصد دانست و تاکید کرد، دست کم 80درصد مردم الجزایر این انتخابات را تحریم کرده و در آن شرکت نکردند.

این جبهه که از جمله گروه های اسلامی الجزایر است ، در بیانیه ای تاکید کرد : این نشان می دهد پیروز واقعی این انتخابات ، حامیان تحریم آن بوده اند نه بوتفلیقه زیرا مردم تجاوز به حقوق خود و تلاش برای محدود کردن آزادی هایشان و سلب حق انتخاب از آنان را نمی پذیرند .

این جبهه خاطر نشان کرد که به هیچ وجه از نتایج انتخابات اخیر و اعلام اینکه 52درصد واجدین شرایط درانتخابات شرکت کرده اند ، غافلگیر نشده است .

جبهه عدالت و توسعه تاکید کرد، مردم راه خود را انتخاب کرده و بر آن استوار اند و مراکز رای گیری در بیشتر ساعات روز خالی از جمعیت بود .

این جبهه خاطرنشان کرد مقام های این کشور شرایط لازم برای برگزاری انتخابات سالم و قانونی را فراهم نیاورده اند اما مقام های الجزایر در این مورد گوش شنوای نداشتند .** علی بن فلیس حزب تاسیس می کند

علی بن فلیس رقیب اصلی بوتفلیقه در انتخابات اعلام کرد که مانند سال 2004 میلادی و پس از باختن انتخابات ، عرصه سیاست را ترک نخواهد کرد .

وی تصریح کرد، قصد دارد به زودی یک حزب سیاسی تاسسیس کند .

وی با تاکید بر نپذیرفتن نتایج انتخابات گفت : انتخاباتی در کار نبود و ما نباید خود را فریب دهیم .

بن فلیس تاکید کرد که در رقابت انتخاباتی شکست نخورده است و اگر انتخابات به صورت سالم برگزار می شد، وی حتما پیروز آن بود .

وی با اشاره به اینکه دلایل قاطعی در دست دارد که در این انتخابات تقلب صورت گرفته ، تاکید کرد که با همه راه های سیاسی و مسالمت آمیز اعتراض خود را اعلام می کند .

وی افزود : بوتفلیقه کشور را به بن بست کشانده است و باید این روش را تغییر داد.

ˈعلی بن فلیس ˈرقیب اصلی عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری فعلی الجزایر و نامزد شکست خورده در برابر وی، دولت را به تقلب در انتخابات متهم و اعلام کرد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت نخواهد شناخت زیرا به رسمیت شناختن انتخابات به معنای شرکت در تقلب است.

بن فلیس با اشاره به انتخابات روز پنج شنبه ریاست جمهوری در الجزایر که بوتفلیقه با 35/81 درصد آرا برای چهارمین بار به عنوان نامزد پیروز اعلام شد، افزود: آنچه روز گذشته اتفاق افتاد نه یک انتخابات بلکه نوعی تقلب بود و مقابله با تقلب حضور همه طرف های سیاسی را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد که تقلب بزرگترین مانع در برابر دمکراسی است.

بن فلیس گفت: به زودی نوع مبارزه سیاسی در این زمینه را اعلام خواهم کرد.

گفتنی است بنا به اعلام مسئولان الجزایری، علی بن فلیس رقیب نزدیک بوتفلیقه تنها 12.18 درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

بن فلیس که مدتی نخست وزیر بوتفلیقه بود و برای دومین بار وارد رقابت با او شد، از سوی رییس جمهوری کنونی کشور به رعب آفرینی در میان مردم متهم شده بود.

بن فلیس نیز در مقابل تهدید کرد که اگر به دلیل تقلب، بازنده انتخابات شود، مردم را به نافرمانی مدنی و برگزاری تظاهرات دعوت می کند.

هر چند بوتفلیقه در مبارزات انتخاباتی به دلیل بیماری ناشی از سکته مغزی اخیر که وی را مجبور به بستری شدن در بیمارستان پاریس کرد، حضور نداشت ولی شمار زیادی از مردم الجزایر وی را عامل بازگشت ثبات و امنیت به کشورشان می دانند.**از سر گیری خشونت ها در الجزایر

اعمال خشونت آمیز بعداز ظهر جمعه در شهرهای ˈ شرفه ˈ و ˈ الاصنام ˈ در ایالت ˈ البویره ˈ واقع در 95 کیلومتری شرق الجزایر از سر گرفته شد .

جوانان و نیروهای امنیتی ˈشرفه ˈواقع در 45 کیلومتری ˈالبویره ˈپنجشنه شب درگیر شدند و با وجود دعوت برای آرامش این درگیری ها بعداز ظهر جمعه از سر گرفته شد .

همچنین درگیری های مشابهی در شهرک ˈ الاصنامˈ درگرفت و تظاهرکنندگان خواستار آزادی معترضان به انتخابات اخیر شدند .**وزیر کشور الجزایر مخالفان را تهدید کرد

ˈالطیب بلعیز ˈوزیر کشور الجزایر روز جمعه در پی سخنان برخی نامزدها مبنی بر نپذیرفتن نتایج این انتخابات تهدید کرد اگر مخالفان قوانین را زیر پا بگذارند ، قانون به طور کامل در مورد آن ها اجرا خواهد شد .

بلعیز در کنفرانسی مطبوعاتی گفت : برخی از مخالفان خواستار تحریم انتخابات شدند و این حق آن ها بود اما آن ها اجازه انجام اعمال غیر قانونی ندارند .

بلعیز خاطر نشان کرد که جز برخی درگیری ها و تنش ها که دربرخی مناطق روی داد ، رای گیری در شرایط خوبی و در جوی سالم برای رقابت انجام شد .

مخالفان با رد نتایج انتخابات تاکید می کنند میزان مشارکت مردم که توسط دولت اعلام شده است ، بسیار مبالغه آمیز است .

این درحالی است که ˈعبد المالک سلال ˈنخست وزیر الجزایر گفت : مردم با این انتخاب خود صفحه جدیدی به تاریخ پرافتخار وطن خود افزودند .

وی با اشاره به اینکه مردم با آزادی کامل، بوتفلیقه را انتخاب کردند، افزود : در دوران آینده گروه یا کسی در الجزایر کنار گذاشته نمی شود و رای اعتماد دوباره مردم به بوتفلیقه زمینه رابرای اقدام های سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی و انجام اصلاحات در این عرصه ها را فراهم می کند .

سلال با اشاره به نتایج انتخابات ریاست جمهوری الجزایر گفت :این نشان دهنده حس ملی گرایانه مردم و پختگی و درایت آن ها و پیامی آشکار است مبنی بر اینکه الجزایری ها مصرانه بر حفظ امنیت و ثبات کشورشان و همچنین حاکمیت دموکراسی تاکید دارند .

بیش از 25 هزار نیروی امنیتی الجزایری برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری بسیج شده بودند.

35 میلیون الجزایری واجد شرایط برای رای دادن بودند .

بوتفلیقه 77 ساله از 15 سال پیش مقام ریاست جمهوری در الجزایر را به عهده دارد.

علی بن فلیس اصلی ترین رقیب بوتفلیقه در میان شش نامزد حاضر در این انتخابات بود.

بوتفلیقه از سکته خفیفی که سال گذشته پشت سر گذاشت هنوز به طور کامل بهبود نیافته است.وی روز انتخابات با ویلچر در حوزه انتخاباتی حاضر شد و رای خود را به صندوق انداخت.

الجزایر کشوری در شمال قاره آفریقا، میان مراکش و تونس است. پایتخت این کشور الجزیره نام دارد.

مردم الجزایر عرب و بربر هستند، و دین رسمی شان اسلام است. مساحت آن 2 میلیون و381 هزار و 741 کیلومتر مربع و در آمار سال 2009 میلادی جمعیت آن 35 میلیون و 369 هزار نفر بوده است. زبان رسمی الجزایر عربی است ولی به زبان فرانسوی وبربر نیز صحبت می کنند.

خاورم **2041**1586
کد N232645