دستغیب: مناظره درباره توافق ژنو، شائبه رویارویی دو تفکر سیاسی را ایجاد نکند

توافق ژنو

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ابراز نظرات مخالفان درباره توافقنامه ژنو را منجر به پیشبرد اهداف دانست و تاکید کرد که مناظره درباره موضوع هسته‌ای و توافقنامه ژنو نباید به گونه‌ای باشد که مردم احساس کنند این مناظره، مواجهه دو جریان سیاسی یا امتداد رقابت‌های سیاسی سال گذشته است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ابراز نظرات مخالفان درباره توافقنامه ژنو را منجر به پیشبرد اهداف دانست و تاکید کرد که مناظره درباره موضوع هسته‌ای و توافقنامه ژنو نباید به گونه‌ای باشد که مردم احساس کنند این مناظره، مواجهه دو جریان سیاسی یا امتداد رقابت‌های سیاسی سال گذشته است.

احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با ارزشمند خواندن ایجاد فضای نقد در جامعه اظهار کرد: قطعا تک صدایی مسیر درستی نبوده و نخواهد بود. اینکه تنها یک جریان یا یک تفکر حاکم شود موضوعی است همیشه در طول تاریخ و دوره‌های مختلف نگران‌کننده بوده اما اینکه صدای مخالف هم شنیده شود می‌تواند به پیشبرد اهداف کمک کند.

وی افزود: نقد سازنده و منصفانه توافق‌نامه ژنو نیز می‌تواند کمکی به تیم مذاکره‌کننده باشد. لذا هم دولت و هم تیم مذاکره‌کننده باید خود را از نقدهای منصفانه و مشفقانه برخوردار و بهره‌مند بدانند و آن را را حمل بر مخالفت یا ممانعت در مسیر نکنند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم مرزبندی موضوعات مرتبط با امنیت ملی و مصالح کشور خاطر نشان کرد: برخی موضوعات در چارچوب تصمیماتی است که در سطح کلان کشور گرفته می‌شود. لذا هم منتقدین و هم دولت باید به این امر واقف باشند ملاحظات را در ارتباط با مصالح ملی در نظر داشته باشند. دستگاه‌های مسوول و نهادهای حاکمیتی هم باید این تعریف از دایره موضوعات مرتبط با امنیت ملی داشته باشند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه منتقدین توافقنامه ژنو باید در بیان انتقادات خود نقاط مثبت و منفی را در کنار یکدیگر بازگو کنند، افزود: این موضوع می‌تواند شرایط را برای ارائه یک نقد منصفانه فراهم کند.

وی ادامه داد: مناظره درباره موضوع هسته‌ای و توافقنامه ژنو نباید به گونه ای باشد که مردم احساس کند این مناظره، مواجهه دو جریان سیاسی یا امتداد رقابت‌های سیاسی سال گذشته است. بلکه باید احساس شود که همه در یک نظام و تحت یک حاکمیت می‌خواهند برای اعتلای ایران اسلامی ایفای نقش کنند.

دستغیب با تاکید بر اینکه نحوه بیان نقدها به توافقنامه ژنو نباید شائبه رویارویی دو تفکر سیاسی را ایجاد کند، افزود: امتداد یا تداوم رقابت‌های سیاسی در مناظره‌ای با موضوع هسته‌ای مردود است. رقابت‌های انتخاباتی به پایان رسیده و دو طرف باید در فضای خالی از تعصب و کینه و با دلسوزی و منطق به نقد منصفانه زوایای مختلف موضوع بپردازند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت و دست‌اندرکاران موضوع هسته ای باید این احساس را داشته باشند که منتقدین به دنبال کمک و ایجاد شرایط بهتر هستند چرا که انتظار مردم این است که این مناظره در نهایت به نفع مردم و در راستای اعتلای ایران اسلامی و عزت ملت باشد نه اینکه صرفا به طرح بعضی از موضوعات که جانب منتقدین و چه از سوی موافقین بپردازد که به ضرر کشور تمام شود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مسیر حرکت ایران در موضوع هسته‌ای از سوی رهبر انقلاب ترسیم شده گفت: ما امیدواریم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورمان در چارچوب چشم‌اندازی که رهبر فرزانه انقلاب در این باره ترسیم کرده‌اند حول محور ولایت با همدلی و توکل بر خدا مسائل را به پیش ببرند.

انتهای پیام

کد N232290