تجمع مردمی مقابل سفارت آمریکا در مخالفت با سفر اوباما به مالزی

آسیا اقیانوسیه

یک رسانه غربی از تجمع مسلمانان مالزی مقابل سفارت آمریکا در اعتراض به سفر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به کوآلالامپور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه گزارش داد جمعی از مسلمانان مالزی عصر جمعه در اعتراض به سفر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در روزهای 26 تا 28 آوریل 2014 (ششم تا هشتم اردیبهشت) به کوآلالامپور مقابل سفارت آمریکا تجمع کردند و شعارهایی را در اعتراض به جنگهای ایالات متحده در خاورمیانه سر دادند.

مسلمانان مالزی پس از ادای نماز با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود " آمریکا محور شرارت است. اوباما را رد کنید، او تروریست شماره یک جهان است" از رئیس جمهوری آمریکا به عنوان دشمن اسلام یاد کردند.

روابط میان کوآلالامپور و واشنگتن در پی تنش با ماهاتیر محمد نخست‌ وزیر سالهای 1981 تا 2003 که مخالف سیاستهای آمریکا در سراسر جهان بود، دچار تنش شد.

اوباما همچنین 25 آوریل در اولین سفر خود به سئول پس از انتخاب پارک گئون هه با مقامات کره جنوبی درباره روابط دوجانبه، برنامه هسته ای کره شمالی و دیگر مسائل منطقه گفتگو می کند.

اوباما که قرار بود مهر سال گذشته به مالزی سفر کند، به دلیل تعطیلی دولت آمریکا در پی بحران بودجه سفرش را به این کشور لغو کرد و تصمیم گرفته در روزهای 26 تا 28 آوریل (ششم تا هشتم اردیبهشت) در سفر به کوالالامپور پایتخت مالزی درباره ناپدیدشدن پرواز ام.اچ 370 با 239 مسافر و خدمه پرواز گفتگو کند.

اوباما در این سفر که به عنوان نخستین سفر رئیس جمهوری آمریکا به مالزی از زمان دیدار لیندون جانسون در سال 1966 عنوان شده درباره روابط تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، دفاعی، امنیتی و فناوری گفتگو می کند.

اوباما همچنین در روزهای 28 و 29 آوریل (هشتم و نهم اردیبهشت) به فیلیپین سفر کرده و با رئیس جمهوری این کشور درباره مسائل دوجانبه و پیمان راهبردی گفتگو می کند، این درحالیست که سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهوری آمریکا به مانیل و تداوم حضور نظامی واشنگتن در این کشور انتقادهای گسترده ای را به همراه داشته است.