رمزگشایی از دلیل فرود آمدن هواپیمایی آمریکایی در فرودگاه مهرآباد و هویت مسافران آن

وزارت خارجه, ایران و آمریکا

از هواپیمای آمریکایی فرود آمده در فرودگاه مهرآباد رمزگشایی شد.

به گزارش خبرآنلاین، فرودگاه مهرآباد هفته گذشته میزبان هواپیمایی با آرم پرچم آمریکایی متعلق به بانک «یوتا» آمریکا بود. با انتشار این خبر از سوی نیویورک تایمز، حمید بابایی مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل از هویت مسافران و دلیل فرود این هوا در فرودگاه مهرآباد ابراز بی اطلاعی کرد.
اما این تنها مقامات ایرانی نبودند که در این زمینه ابراز بی اطلاعی می کردند، چه آنکه برت کینگ یکی از مدیران اجرایی بانک یوتا که هواپیمای مذکور متعلق به آن بانک بود هم در این خصوص اظهار داشت:« ما هیچ فکر و ایده‌یی مبنی بر اینکه چرا این هواپیما در فرودگاه بوده است، نداریم. ما نمی‌دانیم که این هواپیما در فرودگاه ایران چه کار می‌کند.»
کینگ گرچه گفت تلاش خود را برای مشخص کردن دلیل این موضوع انجام خواهد داد اما این را هم گفت که که اجازه انتشار هویت سرمایه‌گذاران این هواپیما را ندارد و این شرکت باید اطلاعات آنها را محرمانه حفظ کند.
در همین راستا برخی مسئولان فرودگاه مهرآباد اعلام کردند که این هواپیما وی آی پی بوده است. شب گذشته اما دستگاه دیپلماسی سکوت خود را شکست از هویت این هواپیما و مسافران آن رمزگشایی کرد.
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اخبار منتشر شده مبنی بر فرود یک فروند هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد گفت: این هواپیما حامل یک هیات عالی رتبه از غنا بوده که براساس اعلام دولت این کشور، هواپیمای یادشده در مالکیت آمریکا و در اجاره ریاست جمهوری غنا است.


بنا به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، مسافران این هواپیما شامل هیاتی از مقام های غنایی بودند که ریاست آن را برادر رییس جمهوری این کشور به عهده داشت و هیچ یک از خدمه آن آمریکایی نبودند.
وی با بیان اینکه دو کشور ایران و غنا به دنبال گسترش مناسبات دوجانبه هستند، خاطرنشان کرد: هفته پیش هیات غنایی برای پیگیری توافقات انجام شده در سفر 2 سال پیش رییس جمهوری این کشور به ایران، به تهران سفر کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این هیات غنایی پس از دیدار و گفت وگو با شماری از مقام های کشورمان از جمله حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، روز گذشته (پنجشنبه) تهران را ترک کرد.
در همین رابطه وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: بر اساس مستنداتی که این روزنامه آمریکایی به دست آورده است، هواپیمای آمریکایی که در ایران فرود آمده و سوالات فراوانی را در مورد قصد این هواپیما از فرود در فرودگاه مهرآباد ایران ایجاد کرده بود، در اختیار یک شرکت پیمانکاری غنایی قرار دارد.


بر اساس قراردادی که به رویت خبرنگار وال استریت ژورنال رسیده است، این بانک کوچک، هواپیمای مذکور را تنها به صورت امانت در اختیار دارد تا «از ثبت این هواپیما از سوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا اطمینان حاصل کند.»


شرکت انجینیرز اند پلنرز که طبق اعلام وب سایتش اینترنتی اش به شرکت های معدنکاری، خدمات ارائه می کند، تاکنون پاسخی به درخواست ها جهت توضیح در این زمینه نداده است.


بنا به گزارش این روزنامه، بانک یوتا که تنها 13 شعبه در آمریکا دارد، اعلام کرد، که «هیچ کنترل عملیاتی و مورد قابل افشای مالی ای در ارتباط با این جت ندارد و وامی هم به آن پرداخت نکرده است.»


همچنین  جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت، تحریم های آمریکا به طور کلی پرواز هواپیماهای ثبت شده در آمریکا به ایران را ممنوع نکرده است، اما این بر عهده وزارت خزانه داری آمریکاست که تعیین کند آیا نقضی در ارتباط با تحریم ها رخ داده است یا نه. تاکنون هیچ کس این بانک آمریکایی را به نقض تحریم ها علیه ایران متهم نکرده است.


27220

کد N232081