در گفت‌وگو با ایسنا

ایزدی: ایران نباید پیگیری قضایی در مورد ابوطالبی را متوقف کند

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: براساس نص صریح قانون مقر، ندادن روادید به ابوطالبی خلاف قانون است و ایران نباید پیگیری قضایی خود را متوقف کند.

فواد ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در رابطه با تصویب ممنوعیت ورود سفیر ایران به سازمان ملل در کنگره آمریکا خاطرنشان کرد: در بند 13 قرارداد مقر، آمریکا متعهد شده تا قوانین داخلی این کشور تاثیری در ورود دیپلمات‌های خارجی به مقر سازمان ملل نداشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی که قرار شد مقر سازمان ملل در نیویورک باشد آمریکا تعهد کرد برای ورود و خروج دیپلمات‌های سایر کشورها مانعی ایجاد نکرده و قوانینی که در حوزه مهاجرت اتباع خارجی دارند، در رابطه با سفرا و نماینده‌های سایر کشورها در سازمان ملل پیاده نکند. بنابراین حتی اگر کنگره آمریکا قوانین دیگری را هم در رابطه با ممنوعیت ورود نماینده ایران به سازمان ملل تصویب کند براساس قانونی که در 4 آگوست 1947 پس از تصویب در کنگره آمریکا به امضاء رئیس جمهور این کشور درآمده است قانونی نیست.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه ایران باید پیگیر ممانعت آمریکا برای ورود ابوطالبی به سازمان ملل باشد، گفت: در بندهای 11و 13 قرارداد مقر سازمان ملل که به صورت قانون در آمریکا در آمده این کشور نمی‌تواند مانع ورود سفیر ایران به سازمان ملل بشود و ایران هم براساس همین بندها شکایت خود از آمریکا را دنبال می‌کند و طرف مقابل هم نمی‌تواند در برابر این شکایت هیچ صحبتی داشته باشد زیرا این کار کاملا سیاسی بوده و علتش مخالفت مجمعی در کنگره آمریکا است که به دنبال بهانه‌جویی و وارد کردن ضربه به ایران هستند. البته این اقدام آمریکا در قبال نماینده ایران در سازمان ملل زنگ خطری برای ما محسوب می‌شود زیرا وقتی نمی‌توانیم از کنگره آمریکا مجوز ورود فردی معتدل مانند ابوطالبی را بگیریم چطور می‌توان از این کنگره انتظار توافق بر سر برداشته شدن تحریم‌ها را داشته باشیم.

ایزدی ادامه داد: اگر نماینده سایر کشورها در سازمان ملل هم از آمریکا مجوز ورود نمی گرفت مانند ایران از دولت آمریکا شکایت می‌کردند .

وی با تاکید براینکه پیگیری قانونی ویزای ابوطالبی برای حضور در سازمان ملل نتیجه خواهد داد، خاطر نشان کرد: با اینکه فلسطین تنها عضو ناظر سازمان ملل است ولی در سال 1988 وقتی عرفات مجوز ورود به سازمان ملل را نگرفت، شکایت کرد، زیرا طبق قانون مقر نه تنها اعضاء بلکه اعضاء ناظر هم می‌توانند نماینده به سازمان ملل بفرستند و پس از پیگیری شکایت سرانجام فلسطین پیروز شد. به همین دلیل ایران نه در مورد فردی که معرفی کرده و نه در دعوای حقوقی که ارائه کرده است نباید کوتاه بیاید.

انتهای پیام

کد N232035