رییس‌جمهور خطاب به فرماندهان ناجا: /۳/

نگذارید عصبانیت‌ها در پرونده‌ها دخالت کند

دولت,نیروی انتظامی,رییس‌جمهور

شما مسئولیت شرعی سنگینی دارید، چرا که شما نماینده نظام جمهوری اسلامی هستید و اخلاق و نحوه برخورد و تماستان می‌تواند مبلغ نظام واسلام باشد و حتی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

رییس‌جمهور خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی با تاکید براینکه نگذارید عصبانیت‌ها در پرونده‌ها دخالت کند، گفت: درست است که قضاوت کار سنگینی است ولی به این نکته توجه داشته باشید که پروند‌ه‌ها در کلانتری‌ها نوشته می‌شود و آن قاضی که بر پرونده نظارت می‌کند در واقع با آنچه شما نوشته‌اید تصمیم می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در ادامه سخنان خود در جمع فرماندهان نیروی انتظامی خطاب به آنان خاطرنشان کرد: کار شما این نیست که فقط با جرم مبارزه کنید، شما باید نظم ایجاد کنید. بحث ایجاد نظم و انتظام با مبارزه با جرم متفاوت است، آنچه نیروی انتظامی وظیفه دارد ایجاد امنیت عمومی است، امنیت یعنی زندگی بدون دغدغه یعنی آرامش باطن. امنیت یعنی برداشت تمام دغدغه‌های مردم، یعنی افراد جامعه نسبت به سرمایه ارزشمند مادی ومعنوی خود نگرانی نداشته باشند.

رئیس‌جمهور خاطر‌نشان کرد: زمانی فکر می‌کردند که پلیس هر‌چه تعداد بیشتری داشته باشد وقدرت بازوی بیشتری داشته باشد و برخورد‌ها هر چه خشن‌تر باشد امنیت بهتر برقرار می‌شود، اما اکنون دیدگاه‌ها تغییر کرده است، نه اینکه نیروی انتظامی نباید قدرتمند وتوانمند نباشد، امام اساس امنیت تنها قدرت نیست.

وی با بیان اینکه اساس امنیت را حاکمیت قانون تعیین می‌کند، گفت: اجرای قانون باید درجامعه به ارزش تبدیل شود و ارزش معیارش قانون است، حال می‌خواهد قانون شرع باشد یا قانون کشور، اگر ما در کشور احترام به قانون را ارزش کردیم، حال پلیس باشد یا نباشد دوربین باشد یا نباشد جریمه شویم یا نشویم، دیگر مهم نیست و خود مردم قانون را اجرا خواهند کرد.

روحانی متذکر‌ شد: تخلف ا‌ز قانون باید به عنوان ضد‌ارزش تلقی شود و این فرهنگ است که می‌تواند امنیت رابه معنای واقعی ایجاد کند.

به گفته رئیس‌جمهور در یک کشور برای اینکه نظم و قانون به درستی اجرا شود مردم باید همراه باشند، بدون کمک مردم این امر مسیر نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در اجرای قانون باید مردم را قانع کرد، ‌گفت: در بحث قانون ممکن است آنچه را که یک فرد منکر می‌داند از نگاه فرد دیگر منکر نباشد، ما اول باید مردم را قانع کنیم که این کار معروف است یا منکر، در آن هنگام است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم مردم به درستی عمل کنند.

وی خاطر‌نشان کرد: ابتدا باید معروف را معروف و منکر را به عنوان منکر ترویج کرد، زمانی کمربند بستن را مسخره می‌پنداشتند اکنون اما با ترویج فرهنگ بستن کمربند مردم مجاب شده‌اند که این کار باید انجام شود‌ و اکنون می‌توان بر بستن کمربند قانون را اعمال کرد.

وی با بیان اینکه یکی از اشکلات ما در نظام فرهنگی این است که چون فکر می‌کنیم آنچه در ذهن من به عنوان پلیس است در ذهن مردم نیز همین گونه است، اظهارداشت: درجایی ممکن است اقدام پلیس مورد تایید وتشویق مردم قرار گیرد، اما در جای دیگر مردم با اجرای قانون توسط پلیس مردم به هم نگاه می‌کنند و سر تاسف تکان می‌دهند که این نشان می‌دهد که مردم برای اجرای قانون قانع نشد‌اند.

روحانی خاطر‌نشان کرد: پلیس باید مقتدر باشد باید مهارت حرفه‌ای داشته باشد. باید دانش بنیان باشد. دانش بنیان یعنی اینکه هر کاری می‌کند با تحقیق و پژوهش همراه باشد و هم مجهز و مقتدر باشد و هم همه اصول اخلاقی را مراعات کند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اقتدار با ادب و تواضع منافاتی ندارد، خاطرنشان کرد: مردم ایران بسیار فهمیده هستند و در مواقع مقتضی تصمیمات شگرفی می‌گیرند مردم ما خوب درک می‌کنند.

وی خطاب به فرماندهان پلیس تصریح کرد: شما مسئولیت شرعی سنگینی دارید، چرا که شما نماینده نظام جمهوری اسلامی هستید و اخلاق و نحوه برخورد و تماستان می‌تواند مبلغ نظام واسلام باشد و حتی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

وی با تاکید براینکه نگذارید عصبانیت‌ها در پرونده‌ها دخالت کند، گفت: درست است که قضاوت کار سنگینی است ولی به این نکته توجه داشته باشید که پروند‌ه‌ها در کلانتری‌ها نوشته می‌شود و آن قاضی که بر پرونده نظارت می‌کند در واقع با آنچه شما نوشته‌اید تصمیم می‌گیرد.

وی درمورد نحوه برخورد پلیس با مردم نیز گفت: در برخورد با مردم و حتی مجرمان ادب و اخلاق و آنچه قانون گفته است را باید مد‌نظر قراردهید، هر‌چه مجازات که خدا فرموده است باید اجرا شود به یاد داشته باشید، نباید نسبت به مجرمان فحاشی کنید، هر‌چه خدا گفته بیش از آن حق کم و یا زیاد ندارید.

روحانی با ابراز خرسندی از اینکه خوشبختانه امروز پلیس جایگاه خوبی در میان مردم دارد، گفت: این جایگاه مناسب، مسئولیت را برای پلیس و دولت سنگین‌تر می‌کند، ما در دولت نیز هر‌چه درتوان داریم انجام می‌دهیم تا به انجام بهتر وظایف پلیس کمک کنیم. در زمینه اعتبارات نیز امسال با وجود آنکه سال سختی بود، بیش از صددر صد اعتبارات را تخصیص دادیم و امیدواریم بتوانیم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

کد N231911