برکناری رئیس آژانس جاسوسی عربستان در نتیجه فشار آمریکا بود

سیاسی

کارشناسان می‌گویند، برکناری رئیس آژانس جاسوسی عربستان سعودی در نتیجه فشار آمریکا بر موضعش در رابطه با سوریه صورت گرفت اما این مساله به معنای تغییری در هدف ریاض برای سرنگونی دولت دمشق نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ریاض مثل همیشه در بیانیه‌اش جزئیات برکنار شده شاهزاده بندر بن سلطان، رئیس آژانس جاسوسی عربستان سعودی را اعلام نکرد و تنها گفت، این دیپلمات‌ کهنه کار درخواست استعفا داده بود.

اما یکی از کارشناسان عربستان سعودی گفت، واشنگتن که گاهی اوقات از روش‌ رسیدگی شاهزاده بندر به مساله سوریه عصبانی شده بود، دسامبر سال گذشته میلادی خواستار برکناری وی شد.

شاهزاده بندر بن سلطان هدایت اقدامات عربستان سعودی برای تامین مالی، تسلیحاتی و هماهنگی مخالفان سوری را برعهده داشت؛ مخالفانی که پس از سه سال مبارزه هنوز از هدفشان برای سرنگونی دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بسیار دور هستند.

مخالفت‌های آمریکا به طور چشمگیری بر سر تلاش‌های شاهزاده بندر بن سلطان برای تامین تسلیحات پیشرفته برای مخالفان سوری مانع ایجاد می‌کرد.

این عضو پادشاهی عربستان سعودی که به خاطر ارتباط‌های قوی‌اش با جورج بوش پدر و جورج بوش پسر، روسای جمهوری پیشین آمریکا لقب "بندر بوش" را گرفته، صریحا از دولت کنونی آمریکا که توسط دموکرات‌ها رهبری می‌شود، انتقاد کرده است.

وی از عقب نشینی آمریکا در خصوص حمله نظامی به دولت سوریه در پی حملات شیمیایی مرگبار در اوت سال گذشته میلادی به شدت خشم خود را در مقابل دیپلمات‌های غربی ابراز کرد.

یکی از دیپلمات‌ها افشا کرده که شاهزاده بندر بن سلطان در تعطیلاتی با عصبانیت گفت: ریاض دیگر آمریکا را متحد اصلی خود نمی‌داند و در عوض به دنبال جلب حمایت از سوی فرانسه و دیگر قدرت‌ها است.

این شاهزاده در سال 2012 میلادی به عنوان رئیس آژانس جاسوسی و اطلاعات عربستان منصوب شد.

کارشناسان بر ترغیب افراط گرایان سوری توسط شاهزاده بندر تاکید کرده و گفتند، تهدیدهای امنیتی شدید در حال حاضر از سوی جهادگرایان سعودی بر خاندان سلطنتی "آل سعود" اعمال شده است.

امیل هوکایم، یکی ازمقام‌های ارشد در حوزه امنیت منطقه‌ای در موسسه بین‌المللی برای مطالعات استراتژیک گفت: رویکرد تهاجمی شاهزاده بندر در خصوص سوریه بر شکاف میان توقعات و توانایی‌های اطلاعاتی و عملیاتی عربستان سعودی تاکید دارد.

با این حال تحلیل‌گران سعودی تاکید می‌کنند که جایگزینی شاهزاده بندر به معنای تغییری در موضع عربستان سعودی نسبت به جنگ داخلی سوریه نیست.

جمال خاشوکی، ستون نویس سعودی تاکید کرد: هیچ تغییری به وجود نیامده است. عربستان سعودی همچنان خواستار برکناری بشار اسد، است.

سیاست‌های دولت عربستان از سوی ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه این کشور تعیین و هر رئیس جاسوسی موظف به انجام آنهاست.

انتهای پیام

کد N231720