زیرساخت‌های حجاب و پوشش از نگاه یک استاد حوزه

سیاسی

یک استاد حوزه علوم اسلامی دانشگاه تبریز گفت: عقل، حیا، عفت و پاکدامنی زیرساخت‌های حجاب و پوشش بوده و برای اینکه حجاب واقعی محقق شود باید این زیرساخت‌ها تقویت شود.

یک استاد حوزه علوم اسلامی دانشگاه تبریز گفت: عقل، حیا، عفت و پاکدامنی زیرساخت‌های حجاب و پوشش بوده و برای اینکه حجاب واقعی محقق شود باید این زیرساخت‌ها تقویت شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان شرقی، صغری سلطانی در جشن میلاد حضرت زهرا(س) که در حوزه علوم اسلامی دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار کرد: حضرت مریم سرور زمان خویش بوده است، ولی حضرت زهرا(س) شخصیتی جهانی و جاودانه است و امام صادق(ع) می‌فرمودند که تسبیحات حضرت زهرا(س) محبوبتر از هزار رکعت نماز در هر روز است.

وی افزود: ریشه قرآنی و زیرساخت مبحث حجاب به هفت واژه قرآنی برمی‌گردد که با شناخت آنها بایدها و نبایدهای این مبحث برای همه روشن شده و به یک تعریف دقیق از حجاب خواهیم رسید.

وی ادامه داد: اولین واژه عقل است و عقل عملی زیربنای اخلاق و رفتار و تصمیمات انسان است و دومین واژه حیا است و در روایات آمده است که عاقل‌ترین مردم باحیاترین آن‌هاست و عقل و حیا ملزوم یکدیگرند.

سلطانی با بیان این‌که «ثمره حیا، عفت است» گفت: عفت یک امر باطنی و حجاب، امری ظاهری است و عفت در اصل به معنای خویشتن داری است و به این معناست که انسان با وجود زمینه انجام گناه خود را کنترل کند.

وی با اشاره به غض بصر به عنوان واژه چهارم در مبحث حجاب اظهار کرد: کسی که عاقلانه و با حیا و عفت زندگی کند، می‌تواند به راحتی چشمان خود را از گناه به دور نگه دارد و با کنترل چشمان خود به پاکدامنی که همان واژه پنجم است نائل آید.

این استاد حوزه تاکید کرد: ششمین واژه پوشش است که با حجاب که هفتمین واژه است، متفاوت است و در حقیقت حجاب مفهوم اجتماعی و پوشش مفهومی فردی است.

وی خاطرنشان کرد: عقل، حیا، عفت و پاکدامنی زیرساخت‌های حجاب و پوشش بوده و برای اینکه حجاب واقعی محقق شود باید این زیرساخت‌ها تقویت شود.

انتهای پیام

کد N231670