روسیه: آمریکا درباره اوکراین همچون "بچه مدرسه‌ای خطاکار" رفتار می‌کند

سیاسی

کرملین رفتار غیرقابل قبول آمریکا را در قبال اوکراین همچون "بچه‌ مدرسیه‌ای خطاکار" توصیف کرد که گفته است اگر روسیه به معاهده بین‌المللی در قبال کی‌یف عمل نکند، علیه مسکو به تحریم دست می‌زند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا گفت، معاهده روز پنجشنبه میان روسیه، اوکراین و قدرت‌های غربی در ژنو برای کاهش تنش‌ها در شرق اوکراین ترغیب کننده است اما اگر اوضاع رو به پیشرفت و بهبود نرود واشنگتن و متحدانش خود را آماده اعمال تحریم‌ها علیه مسکو کرده‌اند.

سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: اظهارنظرهایی نظیر آنچه که دولت واشنگتن اعلام کرده بعید به نظر می‌رسد که به مثمرثمر بودن مذاکرات کمک کند شما نمی‌توانید همانند یک پسر بچه‌ مدرسه‌ای خطاکار عمل کنید. این چنین طرز گفتار و بیان از جانب آمریکا غیرقابل قبول است.

توافق روز پنجشنبه علاوه بر مطرح کردن مسائل دیگر خواستار خلع سلاح تمامی گروه‌های مسلح غیرقانونی و خاتمه اشغال ساختمان‌های دولتی در شرق اوکراین شد که به گفته مقام‌های دولت کی‌یف از سوی سرویس‌های اطلاعاتی روسیه سازماندهی شده است.

با این حال،‌ جدایی طلبان حامی روس این توافق را رد کرده و گفتند که از آن تبعیت نمی‌کنند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز مقام‌های آمریکایی را به سر هم بندی کردن و لاپوشانی آنچه که استفاده از زور توسط نیروهای دولتی اوکراین علیه معترضان در استان‌های شرقی روس زبان می‌دانند متهم و در بیانیه‌ای اعلام کرد: مقصد اصلی بحران کنونی اوکراین و تهاجم اخیر را روسیه می‌دانند. طرف آمریکایی تلاش می‌کند یکبار دیگر اقدامات اخیر مقام‌های دولت کی‌یف را سرهم بندی و لاپوشانی کند و تقصیرها را به گردن روسیه بیندازد.

انتهای پیام

کد N231528