قانا شهادت می دهد

قانا,ارتش صهیونیستی

بیروت – ایرنا - در مثل چنین روزی در سال 1996 میلادی ، دشمن صهیونیستی که هیچ ابایی از جنایت و ترور شهروندان بی گناه و غیرنظامی ندارد، مرتکب جنایتی شد که دل همه مردم لبنان و انسان های آزاده در سراسر جهان را خون اما بیش از گذشته جانبداری برخی کشورهای جهان و سکوت بیشتر کشورهای عربی در قبال جنایات این دشمن اشغالگر را برملا کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا ، شهرک قانا در جنوب لبنان در 18 آوریل سال 1996 دیگر « پناهگاهی امن برای پرندگان » نیست، نیروهای ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی در این روز گلوله و موشک بر سر زنان ،کودکان و سالخوردگانی که برای حمایت از خود در مقابل « خوشه های خشم» به مقر نیروهای کشور فیجی عضو « یونیفل» در قانا پناه گرفته بودند، ریختند.

یونیفل همان نیروهای کلاه آبی حافظ صلح سازمان ملل متحد هستند که در مرزهای جنوبی لبنان با فلسطین اشغالی مستقرهستند.

«خوشه های خشم» هم نام جنگی وحشیانه است که ارتش صهیونیستی از یازده تا بیست و هفتم ماه آوریل سال 1996 علیه لبنان مرتکب شد.

دشمن صهیونیستی این جنایت را در مقابل چشم نیروهای بین المللی انجام داد که به شهادت 106 لبنانی و زخمی شدن دهها تن دیگر منجر شد و بیشتر آنها کودکان ، زنان و سالخوردگان بودند.

بیشتر جامعه جهانی فقط تماشاچی این جنایت بود و شورای امنیت سازمان ملل متحد حتی نتوانست یک قطعنامه صادر و این جنایت را محکوم کند، چرا؟

آمریکا با استفاده از حق وتوی غیرقانونی خود مانع صدور این قطعنامه شد.

رژیم صهیونیستی نام عملیات وحشیانه خود را خوشه های خشم گذاشت که عنوان یک قصه مشهور داستانسرای آمریکایی « جان اشتاین بک» است.

توپخانه ارتش صهیونیستی، مقرموقت گردان فیجی وابسته به سازمان ملل در جنوب لبنان را در ساعت 2 بعداز ظهر 18 آوریل 1996 گلوله باران کرد در حالیکه 800 شهروند غیرنظامی لبنانی در آن پناه گرفته بودند تا از خوشه های خشم صهیونیستی در امان باشند.

به گزارش تلویزیون الجدید لبنان، هنگامی که اعضای شورای امنیت برای محکوم کردن این جنایت وحشیانه رژیم صهیونیستی تشکیل جلسه دادند، آمریکا به این بهانه که اسراییل درتعقیب نیروهای مقاومت لبنان بوده است ، با استفاده از حق وتو، قطعنامه پیشنهادی را لغو کرد.

اما این در حالی بود که همه اعضای شورای امنیت و حتی آمریکایی ها می دانستند خانواده های لبنانی ساکن جنوب لبنان به دلیل بمباران های مستمر و گسترده ارتش صهیونیستی خانه های خود را ترک کرده و به مقر این گردان یونیفل پناه آورده اند.

این خانواده ها بخشی از 25 هزار شهروند غیرنظامی لبنانی بودند که در مناطق دیگر به مقرهای نیروهای بین المللی در لبنان پناه برده بودند.

بعداز 17 روز از تجاوز وحشیانه به لبنان، دشمن صهیونیستی مجبور شد که این جنگ را به موجب توافقنامه آتش بس متوقف کند و این در حالی بود که از تحقق اهداف خود بجز قتل عام شهروندان غیرنظامی عاجر مانده بود.

خوشه های خشم ، چهارمین جنگ از سلسله جنگ های وحشیانه دشمن صهیونیستی علیه لبنان است.

اولین جنگ تهاجم به جنوب لبنان و ایجاد نوار مرزی در سال 1978 میلادی صورت گرفت،جنگ دوم در سال 1982 بود که تا بیروت پایتخت لبنان کشیده شد و جنگ سوم تهاجم دوباره به جنوب لبنان در سال 1994 است.

شبکه المنار نیز به مناسبت سالگرد جنایات رژیم صهیونیستی در قانا گزارشی را که شهید « حمزه الحاج حسن» خبرنگار این شبکه تهیه کرده بود، به نمایش گذاشت.

«حمزه الحاج حسن»،« محمد منتش» و « حلیم علوه» خبرنگار، تصویربردار و مسئول فنی تیم خبری شبکه المنار که برای پوشش خبری تصویری فضای بعد از آزادسازی شهرک تاریخی معلولا از اشغال تروریست های تکفیری به این شهرک رفته بودند، بدست تروریست های تکفیری به شهادت رسیدند.

خاورم ** 1324
کد N231326