سازمان ملل: پرونده حقوق بشر کره‌شمالی به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع داده شود

بازرس کل حقوق بشر سازمان ملل در امور کره‌شمالی از شورای امنیت خواست تا موارد نقض حقوق بشر در این کشور را برای پیگیری به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "مایکل کربی" بازرس کل حقوق بشر سازمان ملل در امور کره شمالی در این خصوص عنوان کرد: موضوع موارد نقض حقوق بشر درباره کره شمالی از لحاظ شدت و طول زمان از همه موارد دیگر بالاتر است.

در گزارشی که کربی از موارد نقض حقوق بشر در کره شمالی پس از یک سال تحقیق در این خصوص در 17 فوریه منتشر کرد، گفته شد که مقامات امنیتی و احتمالاً‌ رهبر کره شمالی باید محاکمه شوند این در حالی است که چین و روسیه جلسه‌ای را که توسط آمریکا، فرانسه و استرالیا برای بررسی این موضوع پیشنهاد داده شده بود با عدم حضور خود بر هم زدند.

به این ترتیب، از شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده است تا شرایط حقوق بشر در کره شمالی را به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع دهد. این دیوان جنایت‌های جنگی و جنایات علیه بشریت و همچنین قتل عام ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد.

علاوه بر کربی، سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز از این اقدام حمایت کرده و گفت: توجه کامل و اقدام شورای امنیت و همه اعضای سازمان ملل در این خصوص لازم است.

به گفته‌ی پاور جرائم دسته اول همچون شکنجه، تجاوز، سقط جنین اجباری، قتل اجباری کودک‌ها و کشتار تصویری را از سرکوب نظام مند شهروندان کره شمالی توسط دولت این کشور ارائه می‌دهد.

این در حالی است که چین به عنوان کشوری که در شورای امنیت حق وتو دارد اعلام کرده است که از پیگیری از مجازات کره شمالی جلوگیری خواهد کرد. این کشور در نشستی در ماه گذشته میلادی نیز نتایج تحقیقات سازمان ملل در خصوص موارد نقض حقوق بشر در کره شمالی را اتهاماتی بی‌اساس و به دور از واقعیت خوانده بود.

کره شمالی نیز این اتهامات را که در گزارش 372 صفحه‌ای کربی مطرح شدند، کاملا تکذیب کرد.

انتهای پیام

کد N231062