بشار الجعفری:

حمایت تسلیحاتی از گروههای مسلح با چراغ سبز آمریکاست

آفریقا و خاورمیانه

نماینده سوریه در سازمان ملل حمایت تسلیحاتی برخی از کشورها از گروههای مسلح در سوریه را با چراغ سبز آمریکا دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری سوریه(سانا)، بشار الجعفری تاکید کرد: نمایندگان فرانسه،انگلیس و آمریکا در شورای امنیت اطلاعات دقیقی از سوریه ارائه نمی دهند آنها فقط تمام تمرکز خود را بر منطقه قدیمی حمص گذاشته اند و تروریسم مورد  حمایت ترکیه را فراموش کرده اند.

وی بیان کرد: اشتباهات زیادی از سوی کشورهای عضو شورای امنیت و دیگر کارکنان دبیر خانه رخ داده است و آنها اطلاعاتی درستی ارائه نمی دهند و شورای امنیت را به سوی جهت گیری ها اشتباه سوق می دهند کاری که بیست قبل درباره بروندا و نیز پس از آن درباره عراق،لیبی،لبنان و سومالی انجام دادند و هم اکنون می خواهند آن را در سوریه اجرا کنند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: دولت سوریه یکماه قبل به 2700 نفر اجازه داد منطقه قدیمی حمص راترک کنند و آنها هم اکنون در مناطق امن به سر می برند اما در عی حال از 170 نفری در این شهر بودند خواست که آنجا را ترک کنند و آنها مخالفت کردند و علت آن یا خویشاوندی با تروریستهاست یا به سبب فشار تروریستها ضد آنهاست.

الجعفری از شورای امنیت خواست که اقداماتی را ضد کشورهایی که از تروریستهاحمایت می کنند اتخاذ کنند.

وی افزود: برخی کشورها در خونریری ها در سوریه دخالت دارند و همه نوشته های سیمون هرش درباره به کارگیری سلاح شیمیایی و نیز فایل صوتی مسئولان ترکیه ای را می دانند.برای همه روشن شده است که دولت ترکیه در بی ثباتی سوریه و خونریزی ها در سوریه دخالت دارد.

الجعفری تاکید کرد: مسئولیت صلح و امنیت بین المللی فقط بر دوش چین و روسیه نیست بلکه بر عهده همه اعضای شورای امنیت است.فرانسه،آمریکا و انگلیس مسئول بحران سوریه هستند.

وی افزود: امکان ندارد که حمایت های تسلیحاتی به گروههای مسلح در سوریه بدون چراغ سبز آمریکا انجام شود.قطر و عربستان سعودی کمک مالی به تروریستها می کنند و دولت ترکیه اجازه عبور آسان آنها را فراهم می کند.حتی اردنی ها نیز اجازه عبور تروریستهای که در خاک این کشور آموزش دیده اند را به ترکیه برای اعزام به منطقه کسب در مرزهای ترکیه با سوریه داده اند.

نماینده سوریه در سازمان ملل گفت: همه از قاچاق سلاح و سرقت نفت سوریه از سوی جبهه النصره و از طریق واسطه های ترکیه ای برای فروش ارزان به کشورهای اتحادیه اروپا آگاه هستند.

وی انتقاد از نفاق اتحادیه اروپا اعلام کرد: در حالی که اتحادیه اروپا دم از دوستی با ملت سوریه می زند در عین حال تحریم های اقتصادی علیه آنها اعمال کرده است و از گروههایی که در فهرست تروریسم شورای امنیت قرار دارد نفت می خرند.