یک جوان انگلیسی در سوریه کشته شد

سوریه

لندن - ایرنا - منابع رسمی انگلیس روز جمعه از کشته شدن یک شهروند 18 ساله این کشور در سوریه خبر دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از ˈبی بی سیˈ، این مرد جوان از اهالی شهر برایتون واقع در جنوب انگلیس بوده که ظاهرا طی هفته های اخیر در سوریه کشته شده است.

پلیس منطقه ساسکس نیز اعلام کرده است که اواسط هفته جاری از کشته شدن این جوان 18 ساله در سوریه آگاه شده و ماموران با اعضای خانواده وی در تماس هستند.

همچنین وزارت خارجه انگلیس بدون ارائه جزییاتی کشته شدن یک تبعه این کشور در سوریه را تایید کرده است.

تاکنون گزارش موثقی در مورد نحوه کشته شدن این جوان انگلیسی منتشر نشده است ولی بر اساس اعلام مقامات دولتی و امنیتی، صدها نفر از اتباع انگلیس در کنار گروههای افراطی و تروریست در سوریه می جنگند.

بهمن ماه سال گذشته نیز یک جوان انگلیسی به نام ˈعبدالوحید مجیدˈ در جریان حمله انتحاری به زندان شهر حلب سوریه کشته شد.

همچنین طی ماههای اخیر حدود 30 مظنون تروریستی مرتبط با سوریه در انگلیس دستگیر شده اند. اکثر آنان هنگام بازگشت از سوریه و در فرودگاه توسط پلیس ضدتروریسم بازداشت شده اند.

معاون وزارت کشور انگلیس چندی پیش با اذعان به حضور صدها نفر از افراط گرایان این کشور در سوریه، گفت: مشارکت این افراد در جنگ سوریه و دیدن آموزش های تروریستی یک نگرانی و تهدید امنیتی برای این کشور است.

ˈجیمز بروکنشایرˈ در مصاحبه ای با شبکه 4 رادیو ˈبی بی سیˈ، افزود: جنگیدن و تعلیم دیدن افراط گرایان انگلیسی در سوریه، یک مشکل بزرگ برای سازمان امنیت داخلی (ام آی 5) و نیروهای پلیس این کشور است.

وی اظهارداشت: بخش قابل توجه و رو به رشدی از منابع نیروهای امنیتی و پلیس برای مقابله با تهدیدات این گونه افراد صرف می شود.

معاون وزیر کشور انگلیس همچنین بر ضرورت نظارت بر رفت و آمدها میان سوریه و انگلیس تاکید کرد و گفت: تهدیدات امنیتی ناشی از حضور اتباع انگلیسی در سوریه احتمالا برای مدت ها ادامه خواهد داشت.

بر اساس گزارش نشریه ˈساندی تایمزˈ چاپ لندن، سرویس های امنیتی انگلیس حدود 250 نفر از افراط گرایان انگلیسی مرتبط با سوریه را تحت نظر دارند.

این نشریه انگلیسی نوشت: ˈمقامات انگلیسی نگران هستند که افراط گرایان مرتبط با سوریه، بتدریج توجه خود را از جنگیدن با رژیم سوریه به سمت حمله به اهداف غربی معطوف کنند.ˈ

دولت انگلیس یکی از حامیان اصلی مخالفان دولت سوریه است و به انحا مختلف از این گروهها حمایت می کند.

اروپام**345
کد N230786