عضو کمیسیون امنیت ملی:

مخالفت و موافقت معقول با توافقنامه ژنو،قدرت چانه‌زنی دیپلمات‌ها را بالا می‌برد

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مناظره درباره توافقنامه هسته‌ای ایران و 1+5 می‌تواند به بسیاری از ابهامات در این باره پاسخ دهد،‌ در عین حال گفت که مخالفت یا موافقت معقول نسبت به این امر می‌تواند قدرت چانه‌زنی دیپلمات‌ها را در مذاکره با طرف‌های غربی بالا ببرد.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: به نظر می‌رسد هرگونه نقد یا دفاع از توافقنامه ژنو باید به روش عقلایی صورت گیرد چرا که این بحث عقلایی و منطقی باشد هم بین مردم خریدار پیدا می‌کند هم می‌تواند تاثیر مثبت و سازنده بر روند مذاکرات داشته باشد.

وی افزود: در عین حال اگر یک مخالفت یا موافقت معقول نسبت به توافقنامه داشته باشیم این امر می‌تواند قدرت چانه‌زنی دیپلمات‌ها ما در مذاکره با طرف‌های غربی بالا ببرد. ضمن اینکه مردم هم موضوع را بهتر درک می‌کنند ابهامات و کل‌گویی‌های که در این باره مطرح است از بین می‌رود بنابراین شرط عقلایی بودن بحث شرط اول یک مناظره مفید و سازنده است.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: علمی بودن این مناظره و اینکه طرفین با اطلاع و آگاهی کامل نسبت به موضوع ورود کنند از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه بعضا دیده شده مخالفین بدون اینکه متن توافقنامه را درست خوانده باشند و نسبت به تفسیرهای پیرامون آن دقیق شده باشند به کلی گویی می‌پردازند بعضا موافقین توافقنامه هم کلی‌گویی‌های دارند به گونه‌ای که نمی‌شود از حرف‌های این افراد دریافت که بالاخره غنی‌سازی یک حق است در توافقنامه به صراحت آمده یا خیر.

شفیعی ادامه داد: موافقین توافقنامه ژنو می‌گویند غنی‌سازی در این توافق به رسمیت شناخته شده و به صراحت آمده اما مخالفین می‌گویند این موضوع در توافقنامه به رسمیت شناخته نشده است در هر حال به نظر می‌رسد ابراز نظرات فنی و کارشناسانه که توام با مطالعه دقیق متن است می‌تواند به تنویر افکار عمومی کمک کند لذا مناظره باید در مجموع روی ریل حرکت کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مناظره در موضوع توافق هسته‌ای باید باعث افزایش آگاهی‌های عمومی شود ادامه داد: این مناظره نباید به تشتت،‌ تنش و ناامنی‌های اجتماعی منجر شود بلکه ماحصل مناظره باید رعایت منفعت و مصالح کلی نظام و خروجی آن ارتقای قوه تحلیل مخاطب، افزایش آگاهی‌های عمومی و پرهیز از هرگونه تنش باشد.

نماینده مردم ممسنی یادآور شد: گاهی در مناظره‌ها برخی افراد از مدار خارج می‌شوند ملاحظات کلی کشور را مدنظر قرار نمی‌دهند و برای خودنمایی مسایلی را مطرح می‌کنند در حالی که مناظره‌کنندگان باید افراد منطق‌پذیر باشند این قابل قبول نیست که صحبت‌های طرف مقابل را با زدن برچسب‌های به او نپذیرند بلکه باید سخنان مخالف را بشنوند و جواب منطقی بدهند.

شفیعی در پایان با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی برای برگزاری مناظره در موضوعات مختلف و همچنین پرهیز از واکنش احساسی به این موضوع اظهار کرد: من کاری به مخالفت‌ها و یا موافقت‌ها در این موضوع ندارم اما معتقدم بحث در مورد توافقنامه ژنو می‌تواند به بسیاری از ابهامات پاسخ دهد.

انتهای پیام

کد N230674