توافق احزاب کردستان عراق برای تشکیل دولت جدید

ایسنا نوشت:

دو حزب بزرگ منطقه کردستان عراق از توافق خود برای تشکیل دولت جدید در این منطقه خبر داده و اعلام کردند ریاست دولت جدید را همچنان نیچروان بارزانی بر عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان و "جنبش التغییر" (گوران) به رهبری نوشیروان مصطفی اعلام کردند که در خصوص تشکیل دولت جدید در منطقه کردستان توافق کرده‌اند.

این دو حزب اعلام کردند توافق مذکور پس از گذشت حدود هفت ماه از انتخابات پارلمانی در منطقه کردستان صورت گرفته است.

در بیانیه صادر شده توسط این دو حزب آمده است: توافق نهایی برای تشکیل دولت جدید و تعیین سمت‌های هیات ریاست پارلمان صورت گرفته است و هشت توافق‌نامه با حزب دموکرات کردستان که دولت جدید را اداره خواهد کرد امضا شده است.

در بیانیه دو حزب دموکرات کردستان و حزب التغییر که توسط خبرگزاری باس نیوز کردستان منتشر شد آمده که این دو حزب با تشکیل کمیته‌ای مشترک جهت تدوین برنامه‌های دولت در اصلاح و تحکیم موسسات منطقه کردستان موافقت کرده‌اند.

همچنین دو حزب مذکور با احیای نقش پارلمان کردستان در قانون‌گذاری، نظارت و پیگیری اقدامات دولت توافق کردند.

علاوه بر این دو حزب بزرگ مذکور که بیشترین نماینده را در پارلمان کردستان دارند توافق کردند جهت برگزاری نشستی جدید با هدف انتخاب رئیس پارلمان و نماینده‌های وی به پارلمان بروند.

براساس توافق صورت گرفته جنبش التغییر که 24 نماینده در پارلمان دارد سمت ریاست پارلمان را بر عهده خواهد داشت و پست‌های وزارت پیشمرگ (وزارت دفاع)، وزارت دارایی، وزارت اقتصاد، وزارت اوقاف و امور دینی و بخش‌های دیگر موسسات دولتی بعدها مشخص خواهد شد.

ریاست دولت جدید کردستان عراق را همچنان نیچروان بارزانی، نخست وزیر کنونی اقلیم کردستان و از اعضای حزب دموکرات کردستان بر عهده خواهد داشت.

4949

کد N230590