زمان ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری سوریه دوشنبه اعلام می‌شود

سیاسی

منابع بلند پایه سوری اعلام کردند که انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در موعد مقرر خود و بدون تأخیر برگزار می‌شود و هیچ‌ ناظر بین‌المللی یا عربی بر انتخابات این کشور نظارت نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، یک منبع بلند پایه‌ در دولت سوریه که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری سوریه در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد و تحت هیچ شرایطی به تأخیر نمی‌افتد.

وی گفت: بنا بر اصول قانون اساسی سوریه هیچ کس حق به تعطیلی کشاندن انتخابات یا به تأخیر انداختن آن را ندارد.

این منبع سوری در ادامه اعلام کرد که رئیس پارلمان سوریه در جلسه روز دوشنبه 21 آوریل زمان آغاز نام‌نویسی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را تعیین می‌کند.

وی گفت: انتخابات ریاست جمهوری آتی اولین انتخاباتی است که از اواسط قرن گذشته تا کنون در سوریه برگزار می‌شود. این انتخابات بر اساس قانون جدید انتخابات سوریه برگزار خواهد شد.

طبق قانون قبلی سوریه تنها حزب بعث حق فعالیت رسمی داشت و انتخابات ریاست جمهوری برگزار نمی‌شد بلکه رئیس جمهوری توسط حزب حاکم (حزب بعث) انتخاب می‌شد و مردم تنها در همه‌پرسی تایید رئیس‌جمهور شرکت می‌کردند.

این مسئول سوری ادامه داد: انتخابات با شفافیت کامل برگزار می‌شود و هیچ ناظری از هیچ کشوری چه کشورهای دوست و چه کشورهای غیر دوست و یا از سازمان های بین‌المللی یا عربی بر انتخابات نظارت نخواهند کرد و انتخابات تنها با نظارت قضات سوری، رسانه‌ها و مؤسسات محلی برگزار خواهد شد.

منبع مذکور در خصوص برگزاری انتخابات در مناطق تحت سلطه شورشیان و سایر مناطق متشنج نیز گفت: بیشتر ساکنان مناطقی که به اشغال گروه‌های مسلح درآمده به مناطق مجاور مهاجرت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که حدود (19.425) میلیون تن در انتخابات شرکت کنند.

منابع سوریه اعلام کردند که ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در مدت 10 روز صورت خواهد گرفت و هر نامزد باید تأیید و حمایت 35 نماینده از 250 نماینده پارلمان سوریه را به دست آورد. پس از پایان مهلت 10 روزه انتخابات باید ظرف حد اکثر 90 روز برگزار شود.

همچنین براساس قانون انتخابات سوریه نامزدهای پست ریاست جمهوری باید به مدت 10 سال در سوریه اقامت داشته و دارای تابعیت غیر سوری نباشند، از پدر و مادری با تابعیت غیر سوری متولد نشده یا با غیر سوری‌ها ازدواج نکرده باشند.

از سوی دیگر عمران الزعبی، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه اعلام کرد: قانون اساسی سوریه به هیچ کس اجازه نمی‌دهد انتخابات ریاست جمهوری را به تعطیلی کشانده و یا به تأخیر بیندازد.

وی گفت: انتخابات آتی انتخاباتی کاملا شفاف و عادلانه خواهد بود و تمامی رسانه‌های سوری در انتخابات به صورت بی‌طرفانه عمل خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N230412