حزب حاکم ترکیه اردوغان را برای انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفت

سیاسی

مسئولان حزب حاکم ترکیه اعلام کردند که اکثریت نمایندگان این حزب در رأی‌گیری محرمانه‌ای که اخیراً‌ انجام شد، اردوغان را نامزد پیشنهادی خود در انتخابات ریاست جمهوری آتی اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مسئولان بلندپایه‌ی حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم در ترکیه اعلام کردند در رأی‌گیری محرمانه‌ای که اخیرا درخصوص انتخابات ریاست جمهوری این کشور صورت گرفت بیشتر نمایندگان حزب عدالت و توسعه، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر کنونی ترکیه را به عنوان نامزد خود در این انتخابات معرفی کردند.

دو تن از معاونان اردوغان اعلام کردند که رأی‌گیری مزبور به مثابه انتخاب غیر رسمی در سطح اعضای حزب حاکم ترکیه برای تعیین نامزد این حزب صورت گرفت. به گفته‌ این دو تن اردوغان در رأی‌گیری محرمانه درخصوص انتخاباتی که قرار است ماه اوت آتی در ترکیه برگزار شود، بیشترین شانس را دارد.

بنا به گزارش شبکه‌ خبری اسکای نیوز عربی، اردوغان که بیش از 10 سال است قدرت را در ترکیه در دست دارد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ابراز تمایل کرده است. همچنین پیش بینی می‌شود که به رغم پرونده فساد دولت اردوغان که اخیرا در ترکیه خبرساز شد، اکثر اعضای این حزب در انتخابات اردوغان را نامزد کنند.

معاونان اردوغان همچنین گفتند که وی قصد دارد به رویارویی و رقابتش با فتح‌الله گولن، روحانی ترکیه‌ای ساکن در آمریکا ادامه دهد.

روزنامه حریت ترکیه به نقل از اردوغان نوشت که وی روز چهارشنبه در نشستی با اعضای پارلمان اعلام کرده که اگر به منصب ریاست جمهوری دست یابد رئیس جمهور همه ملت خواهد بود و از همه اختیاراتش استفاده خواهد کرد.

بنا به نوشته‌ این روزنامه اردوغان اعلام کرد که هنوز تصمیمی درباره انتخابات ریاست جمهوری اتخاذ نکرده است.

تا پیش از این رئیس جمهور ترکیه در پارلمان تعیین می‌شد و این اولین باری است که انتخابات ریاست جمهوری با رای مستقیم مردم ترکیه تعیین می‌شود.

انتهای پیام

کد N230336