ریابکوف: هدف آمریکا از تحریم روسیه، رسیدن به بازار پرسود ایران است

سرگئی ریابکوف

معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تهیه سند نهایی مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 ، تهدید آمریکا برای تحریم روسیه به خاطر همکاری اقتصادی با تهران را تلاش برای رسیدن به بازار پرسود ایران دانست.

به گزارش آفتاب به نقل از فارس،"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که آغاز کار بر روی تهیه متن سند نهایی برای دور آتی مذاکرات نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ ، دستاورد بسیار خوبی است و فدراسیون روسیه هم فعالانه در این زمینه همکاری دارد.

ریابکوف در مصاحبه اختصاصی با این خبرگزاری یادآوری کرد که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای که در سطح کارشناسان انجام خواهد شد، از آن لحاظ اهمیت دارد که زمینه را برای ادامه کار فراهم خواهد ساخت.

سومین دور مذاکرات بین ایران و گروه ۱+۵ هفته گذشته در وین برگزار شد. هدف از این مذاکرات رسیدن به توافق نهایی در خصوص روند توسعه برنامه هسته‌ای ایران و لغو تحریمهای بین المللی علیه این کشور تا تاریخ ۲۰ جولای است. دور بعدی مذاکرات قرار است، ۱۳ ماه مه (۲۲ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که دلیل واقعی اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص امکان اعمال تحریم‌های مضاعف علیه سوریه به خاطر همکاری اقتصادی با ایران، مبارزه بر سر دستیابی به بازار ایران است.

ریابکوف گفت: دیر یا زود تحریمهای بین المللی علیه ایران برداشته خواهند شد و ظاهرا مقامات واشنگتن، مانند پایتختهای اروپایی خواهان رقابت برای رسیدن به موقعیت بهتری در بازار پرسود ایران هستند و توافقات مقامات مسکو و تهران در مورد هر نوع همکاری اقتصادی-بازرگانی، مانعی بر سر راه رسیدن به این هدف خواهد بود و تهدیدها برای اعمال تحریم روسیه هم از همینجا ناشی می شود.

این دیپلمات بلندپایه افزود: البته فعلا توافق خاصی بین تهران و مسکو صورت نگرفته، ولی دو طرف در حال مذاکره هستند و توسعه روابط دوجانبه، روندی طبیعی و عادی دارد.

ریابکوف همچنین تاکید کرد: ما با تلاشهای مجدد آمریکا برای تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی علیه ایران مخالفیم و هیچ دلیلی برای چنین برخوردی بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد.
کد N230129