حیرت «روسیه» از اقدام «آمریکا» در مورد «ابوطالبی»

ايران,آمريكا,روسيه,سازمان ملل متحد

وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با خودداری از دادن روادید به حمید ابوطالبی نماینده دائمی جدید ایران در سازمان ملل ابراز نگرانی کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: تصمیم اخیر مقامات آمریکایی در مورد خودداری از دادن روادید به حمید ابوطالبی نماینده دائمی جدید جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل باعث حیرت شده است. این قدم که با نقض تعهدات آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل اتخاذ شده نمیتواند به شکل دیگری به غیر از ابزار فشار سیاسی واشنگتن بر کشور عضو سازمان ملل ارزیابی شود.

چنانچه معلوم است، طبق ماده 4 موافقتنامه سازمان ملل با دولت آمریکا در مورد محل استقرار نهادهای مرکزی سازمان مورخ 26 ژوئن 1947 «مقامات فدرال، حکومت ایالات و مقامات محلی آمریکا نباید برای ورود یا خروج نمایندگان یا مقامات کشورهای عضو سازمان ملل در محل استقرار نهادهای مرکزی سازمان ملل اشکال ایجاد کنند». ضمناً در سند خاطر نشان می‌شود این بند «بدون بستگی به اوضاع روابط کشورهایی که اشخاص مذکور تبعه آن‌ها هستند و دولت ایالات متحده در عمل خواهد بود». از این نگران شدهایم که چنین قدم‌هایی فعالیت عادی سازمان ملل را دشوار می‌کند.

انتهای پیام

کد N230049