تحریک طالبان تمدید آتش بس با اسلام آباد را رد کرد/ سایه اختلافات داخلی بر مذاکرات صلح

آسیا اقیانوسیه

رهبران شبه نظامیان موسوم به "حزب تحریک طالبان" اعلام کردند به دلیل "عدم جدیت" مقامات دولت پاکستان با تمدید آتش بس یکجانبه مخالف هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس ریکوردر، حزب تحریک طالبان (TTP) اعلام کرد قصد ندارد آتش بس بین شبه نظامیان و دولت پاکستان را تمدید کند. در بیانیه ای که توسط "شهیدالله شهید" سخنگوی تحریم طالبان برای رسانه ها قرائت شد، مقامات طالبان "عدم جدیت" دولت پاکستان در مذاکرات صلح را دلیل اصلی این تصمیم عنوان کرده اند.

بر این اساس با وجود اعلام آتش بس یکجانبه از سوی تحریک طالبان، اسلام آباد در مورد مذاکرات صلح هیچ واکنشی نشان نداده است. در این بیانیه آمده است: وضعیت کنونی حاکی از آن است که "سران قدرت" در تلاش هستند خواست خود را به ملت تحمیل کنند، به همین دلیل شورای مرکزی TTP تصمیم گرفت آتش بس را تمدید نکند.

با این حال سخنگوی تحریک طالبان از عزم جدی این گروه برای مذاکره با دولت در صورت برداشته شدن گام های موثر از سوی اسلام آباد، خبر داد. دولت پاکستان پس از برگزاری نخستین دور مذاکرات رو در رو با نمایندگان شبه نظامیان، 19 نفر از زندانیان طالبان را آزاد کرده است، با این حال رهبران تحریک طالبان می گویند هیچیک از افراد آزاد شده در فهرست مورد نظر آنها نبوده است.

این در حالی است که برخی منابع از وجود شکاف بین سران تحریک طالبان در مسیر مذاکره با اسلام آباد خبر می دهند. بر این اساس، همین اختلافات موجود سبب شده سرنوشت مذاکرات صلح با دولت پاکستان در هاله ای از ابهام قرار گیرد.  

گفتنی است در آخرین درگیری میان دو جناح تحریک طالبان به سرکردگی "خان سعید الیاس ساجنا" و "شهریار مسعود" که هفته گذشته در وزیرستان شمالی رخ داد دست کم 50 نفر از هر دو طرف کشته شدند.