زندان گوانتانامو و جنگ افغانستان موضوع گفتگوی رئیس صلیب سرخ با مقامات آمریکایی

آمریکا اروپا

"پیتر مائورر" رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ که اوایل هفته برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن رفته بود، به دیدار چهارروزه‌ خود از این کشور پایان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو، "پیتر مائورر" در این سفر با "سوزان رایس" مشاور امنیت ملی، "کریستین فوکس" قائم‌مقام وزیر دفاع و "ویلیام بِرنز" معاون وزیر خارجه ملاقات کرد. وی همچنین در نشست اعضای ارشد سازمان USAID در رابطه با بحران بشردوستانه در سوریه شرکت جست.

اواسط هفته نیز مائورر با "جیمز کلاپر" مدیر امنیت ملی، "جان برِنان" مدیر سازمان اطلاعات و امنیت مرکزی آمریکا (سیا)، "جیمز کول" معاون دادستان کل کشور و نیز "خوزه میگوئل اینسولزا" دبیرکل سازمان ایالت‌های آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

دیدار با اعضای ارشد کنگره‌ آمریکا و مدیران جمعیت صلیب سرخ نیز از دیگر برنامه های رئیس کمیته صلیب سرخ در این کشور بود. وی با "دانیل روبن استاین" فرستاده‌ ویژه‌ آمریکا در سوریه و "دونالد بوت" فرستاده‌ ویژه‌ در سودان و سودان جنوبی نیز تبادل نظر کرد.

مائورر از مقامات و قانونگذاران خواست تا روند انتقال زندانیان آماده‌ انتقال از بازداشتگاه آمریکا در خلیج گوانتانامو کوبا را تسهیل و تسریع نموده و پس از آن نیز امنیت و کرامت آنان را تضمین کنند. وی همچنین بر نیاز زندانیان به داشتن خبری موثق‌تر در مورد مدت زمان ادامه‌ بازداشت خود تأکید کرد. وی گفت: بسیاری از زندانیان گوانتانامو برای بیش از یک دهه پشت میله‌ها بود‌ه‌اند و اکنون نیز تصور روشنی از سرنوشت خود ندارند. این عدم اطمینان فشار زیادی را به آنان و خانواده‌‌هایشان وارد می‌کند.

مذاکرات مائورر با مقامات آمریکایی موارد متعددی از خروج قریب‌الوقوع نیروهای آمریکایی از افغانستان و پیامدهای انسانی ناشی از این خروج گرفته تا مسائل مربوط به روند تکامل توان نظامی آمریکا، از "پیاده کردن سرباز در محل" تا عملیات ویژه و استفاده از فناوری‌های نوینی چون پهپادها را شامل می شد.

به گفته مائورر تغییر شکل نبردهای معاصر و کاربرد برخی تسلیحات خاص پرسش‌های مهمی را در رابطه با پیامدهای انسانی جنگ و میزان احترام به حقوق بین‌المللی بشردوستانه و رعایت آن که در آمریکا به نام قانون درگیری‌های مسلحانه مشهور است، بوجود آورده است. کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ باید حتما در رابطه با مسائلی از این دست گفتمان سازنده‌‌ خود را با مقامات آمریکایی حفظ نماید.