گفت و گوهای ایران و آمریکا بر سر موضوع صدور روادید برای ابوطالبی

ایران و آمریکا,سازمان ملل

موضوع عدم صدور روادید برای ابوطالبی چندی است که موضوع رسانه های ایرانی و آمریکایی شده است.

به گزارش خبرآنلاین مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که بر سر مسئله ابوطالبی با ایران مذاکره کرده اند. "ماری هارف‌"، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره نتیجه جلسه کمیته دولت میزبان در خصوص ماجرای روادید حمید ابوطالبی گفت: من هیچ پیش بینی از نتیجه این جلسه و اینکه خروجی آن چه خواهد بود، ندارم. آنها می توانند درباره فرآیند خود و اینکه چگونه به پیش بروند می توانند صحبت کنند. ما الزامات کشور میزبان را جدی می‌گیریم. مواردی مثل این بسیار نادر هستند. ما خوشحال خواهیم شد که درباره دلایل عدم صدور روادید (به ابوطالبی) با سازمان ملل گفت‌وگو کنیم. ما همچنین با ایرانی‌ها هم (گفت‌وگو) داشتیم. من نمی خواهم درباره فراینده آنها صحبت کنم.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح می شود که نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به کمیته روابط با کشور میزبان از اعضاء خواست تا اقدام غیرقانونی آمریکا در عدم ارائه ویزا به نماینده پیشنهادی کشورمان را بررسی کنند. استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هم ضمن تأیید دریافت نامه‌ ایران توسط کمیته روابط با کشور میزبان اعلام کرد که این کمیته روز ۲ اردیبهشت نشستی را برای بررسی موضوع عدم ارائه ویزا به نماینده ایران در سازمان ملل برگزار خواهد کرد.

درحالی  نامه ارسالی ایران در کمیته سازمان ملل در حال بررسی است که جین ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روزانه خود و در پاسخ به سؤالی درباره نامه ارسالی ایران به کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل گفت: "همانگونه که گفتیم می‌توان اقداماتی را انجام داد و ایرانی‌ها نیز اشاره کرده‌اند که نامه‌ای به کمیته روابط با کشور میزبان ارسال کرده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: "اما ما به سازمان ملل و دولت ایران اعلام کرده‌ایم که این ویزا را صادر نخواهیم کرد. این امر تغییری نیافته است. ما به صورت علنی و خصوصی اعلام کرده‌ایم که این انتخاب قابل پذیرش نیست."

2929

 

 

کد N229490