ناتو حضور دریایی خود در شرق اروپا را تقویت می کند

بالتیک

تهران-ایرنا-سازمان پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) با توجه به گسترش تنش ها در اوکراین تصمیم گرفت تا حضور نظامی دریایی خود در دریایˈبالتیکˈ و مدیترانه را با اعزام رزم ناوهای جنگی تقویت کند.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری روسیˈراشاتودیˈروزپنجشنبه گزارش داد: در نشست شورای ˈپارتنرشیب آتلانتیک- یوروˈ، ناتو تقویت امنیتی در مناطق شرقی اروپا در ارتباط با گسترش تنش ها در اوکراین را تصویب کرد.

ˈآندرس فوگ راسموسنˈ دبیرکل ناتو دراین باره در یک نشست خبری در بروکسل پایتخت بلژیک گفت: طرح های دفاعی ما بازنگری و تحکیم می یابد.

دبیرکل ناتو افزود: ناتو هنوز به تصمیمی درباره اعزام احتمالی نیروهای نظامی به شرق اروپا نرسیده است.

راسموسن درمورد افزایش شماری ازاقدامات نظامی درشرق اروپا گفت: بر شمار گشت های حفاظتی جنگنده ها بر فراز منطقه بالتیک افزوده و کشتی های جنگی ناتو به دریای بالتیک و شرق مدیترانه گسیل خواهند شد.

دبیرکل ناتو راه حل سیاسی را تنها گزینه پیش رو درباره تحولات اخیر در اوکراین دانست و از مسکو خواست تا بخشی از این راه حل باشد.

راشاتودی گزارش داد: ناتو هم اکنون گام هایی برای حضور در مناطق شرقی اروپا با استقرار رزمناو آمریکایی ˈیو.اس.اس دونالد کوک ˈ در دریای سیاه برداشته است.

شبکه تلویزیونی سی.ان.ان دوشنبه گذشته گزارش داد: یک فروند جنگنده شناسایی سوخو Su-24روسیه در فاصله اندکی از رزمناو دونالد کوک در دریای سیاه بارها مبادرت به مانور کرد که تماس های خدمه این رزمناو آمریکایی را بی پاسخ گذاشت.

درهمین حال صدها نفر از نیروهای اوکراینی سه شنبه گذشته،به پایگاه هوایی ˈ کراماتورسکˈ در شرق این کشور حمله کردند که بر اثر درگیری با معترضان مستقر در این پایگاه، بر اساس اطلاعات متفاوت از 4 تا 11 نفر کشته شدند.

چند واحد از نیروهای اوکراینی عصرروز گذشته نیز وارد شهرˈاسلاویانسکˈ در همسایگی کراماتورسک شدند.

اوکراین از فوریه سال 2014 میلادی دستخوش نا آرامی است که منجر به سرنگونی دولت و برکناریˈویکتور یانوکوویچˈاز پست ریاست جمهوری دراین کشور شد و در پس آن بحران کریمه را به همراه داشت.

به دنبال بحران کریمه در16مارس 2014 (25 اسفند1392) همه پرسی ازمردم کریمه برای پیوستن به روسیه انجام شد.

دراین همه پرسی81 درصد واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کرده و 96.77٪ به جدایی این شبه جزیره از اوکراین و الحاق آن به روسیه رأی مثبت دادند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه 18 مارس (27اسفند 1392) رسما سند الحاق کریمه به روسیه را امضا کرد و کریمه را جزء جدایی ناپذیر روسیه خواند.

مترجمام **1302** 1064
کد N229381