تکمیلی/ روحانی در نشست خبری در چابهار؛

مردم سیستان وبلوچستان باید احساس کنند بار امنیت بر دوش خودشان است

رییس جمهوری,سیستان

چابهار- ایرنا - رییس جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت استان سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر نیروهای مردمی با نیروهای مسلح همکاری می کنند و ما می خواهیم این همکاری بیشتر شود و مردم احساس کنند که بار امنیت بر دوش خودشان است.

به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در پایان سفر دو روزه اش به استان سیستان وبلوچستان، در جمع خبرنگاران ، در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا دولت درخلال این سفر تصمیمی اجرایی گرفته است، گفت: بنای ما در سفرهای استانی این است که قبل از سفر جلسات کارشناسی تشکیل شود و در جمع وزرا تصمیم گیری شود و در سفر استانی اعلام گردد.

وی ادامه داد: برخی تصمیم ها در بودجه استانی پیش بینی شده است که تلاش می کنیم این اعتبارات به طور 100درصد تخصیص پیدا کند.

روحانی با اشاره به طرح های اولویت داری که در این استان در حال اجرا است گفت: در این استان 99 طرح مورد توجه است که این طرح ها در سال جاری یا تا نیمه نخست سال آینده اجرایی و عملیاتی می شوند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه طرح های مهم اعلام شده، در تهران مورد بررسی قرار گرفته و تصمیم گیری شده بود، گفت: برای این طرح ها از منابع مختلف استفاده می شود؛ صندوق توسعه یکی از این منابع است که قبل از آن نیز با مسوول صندوق مطرح شده است.

دکتر روحانی تاکید کرد: در عین حال گاهی پیش می آید که طرح های محدودی در سفر توسط مسوولان یا مردم مطرح می شوند که از این طرح ها برخی که امکانات دولت کفایت می کند، می توان تصمیم گیری کرد.

وی با اشاره به طرح هایی که در زمینه ورزشی و فرهنگی تصمیم گیری شد، گفت: در این سفر برخی تصمیم ها گرفته شد و برخی از طرح ها را نیز به تهران برده و مورد بررسی قرار می دهیم.

وی ادامه داد: در برخی از مناطق که می رویم با تقاضاهای مردم از جمله درخواست منطقه ویژه و منطقه آزاد مواجهه می شویم؛ این طرح ها برای این است که شرایط کسب و کار در کشور ما در روال عادی قرار ندارد که انشاء الله این شرایط رونق می گیرد و این تقاضا ها نیز کاهش خواهد یافت.

وی همچنین با اشاره به طرح های اقتصادی در حال اجرا در استان سیستان و بلوچستان گفت: در حوزه معادن و در زمینه اکتشاف در حال فعالیت هستیم که در اختیار کارآفرینان قرار خواهد گرفت.

روحانی با اشاره به اینکه زمینه توسعه در استان سیستان و بلوچستان فراهم شده است، گفت: شب گذشته کارآفرینانی از سایر کشورها برای سرمایه گذاری در این استان ابراز تمایل کردند.

رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تامین آب شرب روستایی در استان سیستان و بلوچستان گفت: ما در این استان و مخصوصا برای روستاها مشکل تامین آب داریم؛ اینکه ما بخواهیم به همه روستاها همه خدمات را بدهیم در توان دولت نیست و برخی از روستاها هم خیلی کوچک هستند که ما باید در آینده برای روستاها مرکزیت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برای شهرها، روستاهها و بخش کشاورزی با مشکل آب مواجه هستیم، گفت: قدم بزرگی که در استان برداشته ایم، تحت پوشش آب رسانی 46 هزار هکتار از اراضی این منطقه است. از این طریق می توانیم آب را حراست کنیم.

وی تصریح کرد: آب هایی هم موجود است که باید مهار کنیم و اصولا دولت برای کل آب های مرزی طرحی جامع دارد که هم اکنون در حال بررسی است.

رییس جمهور ادامه داد: برخی از سدها هم اکنون در دست مطالعه و برخی در دست اجرا است و سد «پیشین» را با بالا بردن فاز سد توسعه خواهیم داد و در عین حال برای تجمیع روستاهها باید طرحی در نظر گرفته شود.

روحانی در پاسخ به آخرین سوالی که توسط رسانه های استان در خصوص اشتغال مطرح شد، گفت: اشتغال مشکلی است که در کل کشور با آن مواجه هستیم و هم اکنون یکی از موارد مهمی است که پیش روی دولت قرار دارد.

وی افزود: طرح هایی که در استان سیستان و بلوچستان مطرح شده هم اشتغال مولد و هم اشتغال پایدار ایجاد می کند. به نوعی که در طرح بهره وری آب، 50 هزار نفر به طور مستقیم و در مجموع 300 هزار نفر به صورت غیر مستقیم مشغول کار می شوند و در واحدهای پتروشیمی چابهار، 20 هزار نفر به طور مستقیم مشغول به کار می شوند که اینها تحول بزرگی در بخش اشتغال ایجاد می کند.

روحانی تاکید کرد: اگر زمینه را برای گردشگری ایجاد کنیم، گردشگری هم می تواند به سرعت اشتغال را بالا ببرد که در این زمینه سرمایه گذاران را دعوت کرده ایم و با برخی از سرمایه گذاران نیز در حال مذاکره هستیم.

وی در پایان گفت: این سرمایه گذاری ها است که عمدتا توسط بخش خصوصی و با تصمیمات دولت می تواند اشتغال لازم را قدم به قدم ایجاد کند.

شبس (1) 9189 ** 1346 **1552
کد N229239