روحانی در نشست خبری اعلام کرد:

استفاده از صندوق توسعه برای اجرایی کردن طرحهای سفرهای استانی / 99 طرح برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفتیم

دولت

رئیس جمهور در نشستی خبری با بیان اینکه در سفر دو روزه به برای سیستان و بلوچستان مجموعا 99 طرح را برای این استان مد نظر قرار دادیم گفت: از صندوق توسعه برای اجرایی کردن این طرحها استفاده می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در آخرین برنامه سفر کاری خود در سفر استانی به سیستان و بلوچستان در نشستی خبری که در شامگاه چهارشنبه در شهر کنارک برگزار شد ضمن  تشکر از مردم این استان گفت: من به خاطر این میهمان نوازی گرم در این سفر دو روزه از مردم این استان و همچنین نماینده ولی فقیه و استاندار محترم تشکر می کنم.

وی گفت: بنای ما در سفرهای استانی این است که قبل از سفرجلسات کارشناسی تشکیل می شود و طرحهای مربوط به استان در جمع وزرا مورد بررسی قرار می گیرد و سپس این تصمیمات را در سفر اعلام می کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر 99 طرح برای استان سیستان و بلوچستان مد نظر داشتیم گفت: تمام این طرحها در سال جاری و یا نیمه سال آینده اجرایی می شود.

روحانی با اشاره به منابع مالی  برای اجرایی کردن این طرحها افزود: منابع مالی این طرحها از منابع مختلف تامین می شود که یکی از آنها صندوق توسعه است. برای اینکه صندوق توسعه برای این گونه موارد مهم پیش بینی شده است و ما با مسئولان صندونق هم در این زمینه صحبت کرده ایم.

رئیس جمهوردر ادامه با اشاره به درخواست های مردم این استان برای ایجاد مناطق ویژه و همچنین مناطق آزاد تجاری گفت:  این درخواست ها به دلیل نابسامانی در اشتغال است و اگر اقتصاد رونق یابد این تقاضاها کمتر می شود.

وی همچنین در مورد تامین امنیت این استان با مشارکت مردم گفت: من در این سفر موفق نشدم جلسه ای با نیروهای مسلح داشته باشم اما قبل از این نشست خبری جلسه کوتاهی با فرمانداران منطقه داشتم و در این جلسه مسئله امنیت را بررسی کردیم.

روحانی افزود: اساسا امنیت استان بسیار حائز اهمیت است به دلیل اینکه این استان همسایه دو کشوری است که ثبات امنیت به اندازه کافی ندارند اما هم مردم و هم نیروهای مسلح کار بزرگی برای تامین امنیت این شهر انجام دادند.

وی ادامه داد: ما امروز در عمق استان ناامنی نداریم و تنها کم و بیش در نقاط مرزی حوادثی رخ می دهد که انشاالله امیدواریم شاهد این گونه حوادث نباشیم.

رئیس جمهور یادآور شد: امروز امنیت به خوبی در این استان برقرار است و اگر سرمایه داران بخواهند در این استان سرمایه گذاری کنند دچار مشکل نمی شوند.

وی با بیان اینکه در چابهار 15 طرح مهم پتروشیمی توسط بخش خصوصی در حال اجرا است گفت: البته ما باید هنوز برای استقرار امنیت بیشتر تلاش کنیم و نیروهای مردمی نیز با نیروهای مسلح در این زمینه همکاری دارند.

روحانی با اشاره به مشکل آب در استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: به دلیل وسعت این استان ما مشکل آب داریم و نمی توانیم آب را به همه روستاها برسانیم البته خیلی از روستاها نیز تنها 10 تا 20 خانوار دارند و کوچک هستند که باید این روستاها شکل جدیدی پیدا کند و مردم جمع تر شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما باید در این استان آب را حراست و حفظ کنیم تصریح کرد: 64 هزار هکتار زمین کشاورزی تحت پوشش آبرسانی شبکه ای قرار می گیرند که این یک قدم بزرگ در سیستان است.

وی افزود: همچنین دولت طرح جامعی برای آبهای مرزی و همچنین مهار آبهای این استان در دست اقدام دارد.

روحانی با بیان اینکه مشکل اشتغال استان افزود: اشتغال این استان یکی از مسائل پیش روی دولت است و طرحهایی که در این سفر دو روزه اعلام کرده ایم هم اشتغال مولد و هم اشتغال پایدار را بوجود می آورد.

رئیس جمهور گفت: در طرح بهره وری آب 50 هزار نفر به طور مستقیم و 300 هزار نفر به طور غیر مستقیم مشغول بکار می شوند و در طرح پتروشیمی نیز 20 هزار نفر استخدام خواهند شد. همچنین  طرحهای بندر و راه آهن نیز تحول بزرگی در اشتغال ایجاد می کنند.

روحانی در پایان به ظرفیت گردشگری استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد : اگر زمینه گردشگری را فعال کنیم آمار اشتغال را در این استان بالا می برد.