بیم و امیدهای آلمان نسبت به نشست ویژه اوکراین در ژنو

اوکراین,روسیه

برلین - ایرنا - در آستانه برگزاری نشست ویژه اوکراین که قرار است فردا( پنج شنبه) در ژنو برگزار شود، مقام های آلمانی در کنار ابراز امیدواری به دستاوردهای مثبت این نشست، نسبت به تبعات احتمالی شکست آن هشدار دادند.

نشست ویژه اوکراین که آلمانی ها از آن به عنوان مقدمه تشکیل گروه تماس برای حل بحران یاد می کنند، قرار است فردا با حضور وزیران امور خارجه آمریکا، روسیه، اوکراین و همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار شود.

به گزارش ایرنا ، معاون سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران،گفت:صدر اعظم آنگلا مرکل امیدوار است نشست ویژه اوکراین در ژنو با موفقیت فردا برگزار شده و زمینه را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و مذاکراتی برای پایان دادن به بحران اوکراین فراهم کند.

این درحالی است که فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امورخارجه این کشور در گفت و گویی با روزنامه راینشن پست،برغم ابراز امیدواری نسبت به برگزاری این نشست،نسبت به ناکامی احتمالی آن هشدار داده و تاکید کرده است:اوضاع در شرق اوکراین هر روز خطرناک تر می شود و درصورت شکست نشست ژنو بحران این کشور شدید تر خواهد شد.

اشتاین مایرخاطرنشان کرد: درمورد نشست ژنو زمانی می توان انتظار موفقیت داشت که مسکو و کی یف به صورت جدی برای پایان دادن به مناقشه آماده باشند و برای تثبیت اوضاع سیاسی و اقتصادی اوکراین همه تلاش خود را انجام داده و همکاری کنند.

به گفته گئورگ اشترایتر معاون سخنگوی دولت آلمان،نشست ژنو می تواند درصورت برگزاری موفقیت آمیز گام اولیه و مهمی برای تثبیت اوضاع در اوکراین باشد و برلین نیز امیدوار است که این نشست به خوبی برگزار شده و مبنایی برای نشست های بعدی در این رابطه باشد.

به گفته اشترایتر،از نظر آلمان دولت اوکراین در این بحران بسیار معقول و خویشتن دارانه رفتار کرده است و بدیهی است که رهبران این کشور نمی توانند رفتارخشونت بار و اشغال اماکن دولتی و عمومی را از سوی افراد خشونت طلب،تحمل کند.

وی افزود: از نظر آلمان دولت روسیه مسئولیت اصلی برای کاهش تنش در منطقه را برعهده دارد و با عقب نشینی نیروهای خود از مرزهای اوکراین،خودداری از صحبت کردن با لحن تند و تهدید آمیز و همچنین جلوگیری از بروز ناآرامی ها در شرق اوکراین می توانند از افزایش تنش ها جلوگیری کنند.

اشترایتر همچنین با اشاره به تماس تلفنی شب گذشته آنگلا مرکل با رییس جمهوری روسیه،گفت: صدراعظم مرکل در این تماس تلفنی از اقدام دولت اوکراین در برخورد با نیروهای تجزیه طلب روسی در مناطق شرقی این کشور حمایت کرده است.

در همین رابطه،سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز در نشست خبری روز چهارشنبه بر اتفاق نظر کشورهای اروپایی درمورد بحران اوکراین تاکید کرد و گفت: مهم این است که در برخورد با این موضوع همه یکصدا بوده و اجازه بروز اختلاف در بین خود را ندهند.

ˈساسئون شبلیˈ نیز با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان درمورد نشست ویژه اوکراین در ژنو و تبعات شکست احتمالی آن،گفت:نباید از این نشست انتظارات بیش از حد داشته باشیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان افزود:از نظر ما اولین موفقیت نشست فردا این خواهد بود که بتوانیم که برای کاهش تنش ها یک گام رو به جلو برداریم.

در همین رابطه و در آستانه نشست ویژه ژنو درمورد اوکراین، دبیرکل ناتو از تصمیم این سازمان نظامی برای تقویت حضور خود در کشورهای همسایه اوکراین خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان ( د.پ.آ) آندرس فوگ راسموسن روز چهارشنبه در بروکسل،گفت: ناتو در واکنش به تشدید بحران در اوکراین تعداد هواپیماها، کشتی های جنگی و نیروهای نظامی خود را در کشورهای عضو ناتو در مرزهای شرقی اوکراین افزایش خواهد داد.

اروپام** 2051** 1701/1547
کد N228882