از همان ابتدا روند 8 سال گذشته را قبول نداشتم/ هاشمی رفسنجانی: «جریان انحرافی، یادگاری من شد»

هاشمی‌رفسنجانی

شرایطی راکه 8 سال پیش وجود داشت را قبول نداشتم و تمام این 8 سال را مسیر انحرافی می دانستم که یادگاری من مانده است. اینها هنوز هم در جلسات خصوصی شان می گویند که فلانی این لقب را به ما داده است.

 

به گزارش آفتاب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، گزیده مصاحبه نوروزی شرق با آیت الله هاشمی رفسنجانی به این شرح است؛

- برخی معتقدند هاشمی تغییر نکرده و جامعه تغییر کرده و برخی معتقدند هاشمی پابه پای جامعه تغییر کرده؛ یعنی خودش را به روز کرده و موضع گیری هایش به روز شده و برخی معتقدند که هاشمی همان جایی که همیشه ایستاده بود؛ ایستاده، ولی تلقی جامعه از آقای هاشمی عوض شده است. یعنی نگاه جامعه واقع بینانه تر شده و می تواند هاشمی را بهتر ببیند. در سال 84 پوستر تبلیغاتی شما این گونه به جامعه پیام می داد که هاشمی جدیدی به عرصه آمده و در سال 92 حتی هاشمی جدیدتری را شاهد بودیم. در عین حالی که در انتخابات زیاد صحبت نکردید ؛ تلقی جامعه از شما این بود که دارد هاشمی جدیدتری را می بیند. شما تغییر کردید یا نگاه جامعه تغییر کرده است؟چون مواضع خیلی متفاوتی از شما می بینیم.

جامعه معمولاً برداشت خودش را همیشه بر موضوع منطبق می کند. برای من دو مسأله اصل و مهم هستند. اول مسأله اصول، اهداف و آرمان های انقلاب است که از روز اول و حتّی قبل از اینکه وارد مبارزه شوم؛ در وجودم بود و با حفظ آنها آمدم و تا الان هم همان ها را دارم و می خواستم همانجور باشد و الان هم همان گونه است. پایبندی به اصول برای من فرقی نکرده است. اما شرایط به گونه ای هستند که انسان نمی تواند بگوید ده سال دیگر مثل امروز خواهد بود. اقتضائات هر زمان تفاوت هایی دارد که باید به آنها توجه شود.

- می توانید تفاوت هایی را که می فرمایید؛ بگویید چه چیزهایی هستند؟

 مثلاً شرایطی راکه 8 سال پیش وجود داشت؛ قبول نداشتم و تمام این هشت سال را مسیر انحرافی می دانستم که یادگاری من مانده است. اینها هنوز هم در جلسات خصوصی شان می گویند که فلانی این لقب را به ما داده است.

- خودشان هم به خودشان می گویند جریان انحرافی. یکی در اوین به دیگری گفته بود که شما جنبش سبز هستید و ما جریان انحرافی هستیم.

بعضی ها اینگونه می گویند و بعضی ها هم طعنه می زنند.

- می خواهم بگویم که این برچسب چنان به آنها چسبیده که خودشان هم باور دارند.

از این گونه تعابیر خاطرات خوبی داریم. اوایل انقلاب بعضی از خانواده ها که از متمکّنین بودند و مورد تعرض قرار گرفته بودند، پیش ما می آمدند و می گفتند که شما به فکر ما مستکبرین هم باشید. (با خنده) به هر حال شرایط فرق می کند. اولاً تصمیم داشتم که وارد انتخابات ریاست جمهوری نشوم، چون داشتم در مجمع کار می کردم که نوشتن سیاست های کلی؛ اساسی تر از کارهای اجرایی است.
کد N228735