در گفت‌وگو با ایسنا

سفیر ایران در عراق: با وجود فضای امنیتی رقابت‌های انتخاباتی در عراق خودنمایی می‌کند

انتخابات,عراق

سفیر ایران در عراق با اشاره به سومین انتخابات پارلمانی و هفتمین انتخابات بعد از سقوط صدام گفت: احزاب و مردم به طور جدی خود را آماده انتخابات می‌کنند و با وجود فضای امنیتی تبلیغات شروع شده و رقابت‌های با رنگ‌های مختلف در تمامی نقاط عراق خودنمایی می‌کند.

حسن دانایی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمان عراق در 10 اردیبهشت اظهار کرد: این برای اولین بار است که انتخابات بعد از خروج اشغالگران در عراق برگزار می‌شود و همین مسئله این انتخابات را نسبت به انتخابات‌های دیگر متمایز کرده است.

وی با بیان اینکه انتخابات در این دوره بیشتر رقابت بین طوایف و در درون بیوت سه‌گانه شیعه، سنی و کرد است گفت: در انتخابات‌های گذشته رقابت بین شیعیان،‌ اهل سنت‌،عرب‌ها و کردها بود.

دانایی‌فر گفت: در این دور از انتخابات شاهد ائتلاف‌های سه جانبه در بین این اقوام هستیم که فضای انتخابات را متفاوت کرده و آن را به مسیر واقعی و ملی عراق پیش می‌برد.

وی در پاسخ به اینکه روند ائتلاف‌ها میان اقوام و طوایف مختلف تا چه اندازه به نفع آینده عراق است گفت: انتخابات امری جدی است و احزاب و مردم عراق آن را نیز جدی گرفته‌اند حدود 9 هزار نفر کاندیدا برای شرکت در انتخابات پارلمانی حضور دارند و با تغییراتی که در قانون انتخابات این کشور صورت گرفته رقابت فقط بین احزاب نیست بلکه افراد را هم شامل می‌شود.

دانایی‌فر گفت: در انتخابات پارلمانی عراق رقابت برای تصاحب 328 کرسی است و الان نمی توان به طور دقیق از ائتلاف‌ها صحبت کرد اما قطعا این روند به نفع عراق است.

سفیر ایران در بغداد درباره میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی عراق با اشاره به آماری که تاکنون دولت منتشر کرده است اظهار کرد: به طور قابل توجهی مشارکت نسبت به قبل افزایش دارد و حدود 81 درصد از شهروندان عراقی کارت شرکت در انتخابات را دریافت کردند و پیش‌بینی می شود مردم در پای صندوق‌های رای حضور چشمگیری داشته باشند.

وی درباره فضای امنیتی عراق در آستانه برگزاری سومین انتخابات پارلمانی عراق تصریح کرد: فضای انتخابات به خودی خود متفاوت از مقاطع دیگر است و با وجود شرایط امنیتی،‌تبلیغات در رنگ‌ها و پوسترهای مختلف در نقاط و شهرهای عراق کاملا خودنمایی می‌کند و این نشان می دهد نگرانی‌های امنیتی چندان جایی ندارد. البته مسائل امنیتی،‌امور داخلی عراق است و دولت اقداماتی را برای برقراری امنیت انتخابات در نظر گرفته است.

سفیر ایران در عراق به نظر می‌رسد دولت اهتمام خاصی نسبت به حفظ امنیت در عراق دارد و وجود تهدیدات و اقدامات تروریستی توانسته فضای مناسبی را ایجاد کند.

دانایی‌فر درباره رای‌گیری از عراقی‌های مقیم ایران گفت: از حدود سه ماه قبل در رابطه با اخذ رای از عراقی‌های خارج از این کشور برنامه ریزی صورت گرفته و صندوق‌ها با هماهنگی وزارت خارجه ایران برای قرار گرفتن در سفارت و کنسولگری‌های عراق در ایران صورت گرفته است. براساس عرف بین‌المللی شهروندان عراقی مقیم خارج از این کشور دو روز قبل از انتخابات پای صندوق‌ها می‌روند.

انتهای پیام

کد N228431