قسط پنجم بدهی آمریکا به ایران، فردا آزاد می شود/ تاکنون 2میلیارد و 650 میلیون دلار پرداخته اند

ایسنا نوشت:

با نهایی شدن مقدمات پرداخت قسط پنجم دارایی‌های بلوکه شده ایران، مبالغ مربوط به آن فردا (17 آوریل)، به حساب بانک مرکزی واریز و این مبلغ قابل برداشت است.

تا کنون چهار قسط مربوط به دارایی‌های بلوکه شده ایران به حساب بانک مرکزی واریز شده است و قسط پنجم این دارایی ها که براساس توافق ایران و 1+5 در ژنو آزاد می شود نیز فردا قابل برداشت است.

براین اساس تا کنون براساس توافق ژنو، مبالغ مربوط به اقساط 4.2 میلیارد دلاری به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با 1+5 دراین باره گفته بود: تا کنون همه اقساط طبق توافق ژنو پرداخت شده و در حساب بانک مرکزی قرار دارد.

قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ 550 میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد. قسط دوم از مبلغ 4،2 میلیارد دلار مورد توافق به مبلغ 450 میلیون دلار نیز به ین ژاپن در تاریخ 3 مارس 2014 برابر با دوازدهم اسفند ماه 1392 آزاد و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

قسط سوم معادل 550 میلیون دلار، 7 مارس مصادف با 16 اسفندماه و قسط چهارم معادل 550 میلیون دلار نیز 10 آوریل برابر با 21 فروردین به حساب بانک مرکزی واریز شد.

فردا(پنجشنبه)، با آزادشدن قسط پنجم از هشت قسط ، مجموع دارایی‌های آزادشده به دو میلیارد و ٦٥٠ میلیون دلار می رسد.

45231

 

کد N228386