رویترز: لحن آمریکا علیه انتخاب ابوطالبی شدیدتر شده است

سیاسی

خبرگزاری رویترز هم‌زمان با ادامه مخالفت‌های آمریکا با انتخاب حمید ابوطالبی، در گزارشی تحلیلی نوشت: آمریکا با ربط دادن ابوطالبی به ماجرای اشغال سفارت این کشور در تهران در سال 1979 و "غیرقابل قبول دانستن" انتخابات وی لحنی شدید علیه این انتخاب ایران درپیش گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رویترز در ادامه نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا بدون اینکه به طور جزئی مشخص کند حمید ابوطالبی دیپلمات با سابقه ایرانی در جریان تسخیر سفارت این کشور در تهران در سال 1979 میلادی و گروگانگیری 52 شهروند آمریکایی چه نقشی داشته است، اولین بار است که برای عدم صدور ویزا برای نماینده معرفی شده ایران در سازمان ملل تصمیم گرفته است.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در گفت‌وگوی روزانه خود با خبرنگاران در این باره گفت: او خود می‌گوید که در این جریان مشارکت داشته و نقش خود را در حوادث سال 1979 مشخص کرده است و این به طور آشکارا برای مردم آمریکا مهم است و آنها نمی‌توانند بپذیرند که کشورشان چنین ویزایی را صادر کند.

حمید ابوطالبی که پیش از این به عنوان سفیر ایران در ایتالیا، بلژیک، استرالیا و اتحادیه اروپا فعالیت داشته از سوی رئیس جمهور ایران به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل انتخاب شده است. انتخاب وی واکنش‌های غیرقابل پیش‌بینی تندی را در میان مقامات آمریکایی برانگیخته است.

وی پیشتر مشخص کرد که در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران تنها نقش مترجم شهروندان آمریکایی را داشته و در جریان اشغال سفارت دخالتی نداشته است.

پیشتر مقامات آمریکایی با لحنی آرامتر تنها گفته بودند که انتخاب وی مناسب نیست.

آمریکا روز جمعه اعلام کرد: به ایران گفته‌ایم که به ابوطالبی ویزا نخواهیم داد.

ایران در پاسخ به این اقدام آمریکا از سازمان ملل خواست تا با تشکیل نشستی ویژه درخصوص تصمیم دولت آمریکا در مورد ابوطالبی رسیدگی کند. ایران این تصمیم را دارای پیامد‌های خطرناک دانست و اعلام کرد این کار می‌تواند به دیپلماسی بین‌المللی آسیب بزند.

رویترز در ادامه گزارشش آورده است: هیچ‌کس تا کنون به خاطر ندارد که آمریکا برای نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل ویزا صادر نکند.

طبق توافق‌نامه سازمان ملل و آمریکا، این کشور به عنوان میزبان ملزم است به تمام دیپلمات‌های خارجی اجازه دسترسی به سازمان را بدهد. اما واشنگتن به بهانه‌های امنیتی، نگرانی‌های تروریستی و سیاست خارجی می‌تواند ویزا صادر نکند.

مقامات آمریکایی ابراز امیدواری کرده‌اند که اختلافات در مورد انتخاب حمید ابوطالبی از سوی ایران بر مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 تاثیرگذار نخواهد بود.

انتهای پیام

کد N228315