بحرین دستور اخراج نماینده آیت الله سیستانی را صادر کرد

آیت الله نجاتی,آیت الله سیستانی

تهران - ایرنا -دولت بحرین با تهدید آیت الله ˈحسن النجاتیˈ عالم برجسته و نماینده آیت الله ˈعلی سیستانیˈ در این کشور ، 48 ساعت به وی مهلت داد تا کشور را ترک کند.

به گزارش پایگاه خبری ˈ مرآت البحرینˈ، شیخ ˈمیثم سلمانˈ مسوول بخش آزادی های دینی در گروه دیده بان حقوق بشر بحرین از یورش نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه به آیت الله النجاتی و ضرب و شتم وی خبر داد.

وی گفت: نیروهای امنیتی به نماینده آیت الله سیستانی از مراجع تقلید شیعیان عراق 48 ساعت مهلت داده اند که بحرین را ترک کند.

سلمان گفت: حمله به النجاتی که با اخراج اجباری از وطنش مخالفت کرده است، نقض آشکار ابتدایی ترین حقوق بشر است که ثبات اجتماعی و وحدت ملی را نشانه می رود.

سلمان تهدید به اخراج نماینده آیت الله علی سیستانی از بحرین را نشانه دیگری از محدودیت های آزادی دینی مصرح در بندهای 2 و 18 و 19 قوانین بین المللی حقوق شهروندی و سیاسی دانست که بحرین در سال 2006 آن را امضا کرد.

وی از سازمان های بین المللی، موسسه های دینی، احزاب و سازمان های سیاسی خواست مقامات بحرین را به دلیل نقض حقوق بشر و آزادی های دینی تحت فشار قرار دهند.

این برخورد منامه با یکی از علمای برجسته بحرین، واکنش ها واعتراضات محلی و بین المللی زیادی را به دنبال داشته است.

جمعیت الوفاق اسلامی بحرین در واکنش به اقدام نظام آل‎خلیفه اعلام کرد: نماینده آیت الله سیستانی در بحرین از شخصیت بالایی برخوردار است و ما این گونه تهدیدها را محکوم می کنیم .

جمعیت الوفاق این رفتار نظام آل‎خلیفه با علمای دین را تقبیح و تصریح کرد: بر اساس قوانین حقوق بشر و قوانین بحرین، نظام آل‎خلیفه اجازه باطل کردن شناسنامه شهروندان و اخراج آنها از کشور را ندارد.

الوفاق همچنین رفتار نظام‎ حاکم بر بحرین را نشانه شدت گرفتن نقض حقوق بشر و بحران سیاسی و انسانی در این کشور توصیف و تاکید کرد که آیت الله النجاتی از علمای بزرگ و دارای جایگاه علمی بالایی است و تعرض به این عالم بحرینی اهانت به همه مردم این کشور خواهد بود.

جمعیت الوفاق از مجامع بین المللی خواست نسبت به اقدام‎های غیر انسانی نظام آل‎خلیفه هر چه سریعتر واکنش نشان دهند و مستقیم با آن برخورد کنند.

از سوی دیگر ، شورای اسلامی علمای بحرین نیز در واکنش به فشار آل‎خلیفه برای اخراج نماینده آیت الله سیستانی از خاک این کشور تاکید کرد که نظام حاکم درپی انزوای شیعیان است.

این شورا آیت الله نجاتی را شخصیتی بزرگ و محبوب توصیف کرد و افزود: تهدید نماینده آیت الله سیستانی، تهدید همه مردم بحرین است. این عالم بحرینی داری جایگاه علمی و شخصیتی بسیاربالایی در نزد مراجع، حوزه‎های علمیه و مردم است و این گونه اقدامات سبب کاسته شدن از مقام علمی و محبوبیت آیت الله نجاتی نمی‎شود.

شورای اسلامی علمای بحرین رفتارهای نظام حاکم بر این کشور را دلیل ناامنی و بحران در بحرین خواند و تصریح کرد: نظام آل‎خلیفه با انجام چنین اقداماتی درپی منزوی ساختن و انتقام از شیعیان به خصوص علما است.

شورای اسلامی علمای بحرین در پیامی خطاب به مجامع بین المللی، دینی و حقوق بشر دنیا گفت: مجامع بین المللی باید نقش فعالی در کاهش فشار و اقدامات ضد حقوق بشر نظام آل‎خلیفه علیه مردم بحرین ایفا کند. فشار نظام حاکم علیه شیعیان، علما و باطل کردن شناسنامه شهروندان باید از بین برود.

شورای وحدت مسلمانان پاکستان نیز از نظام بحرین خواست از تصمیم خود در اخراج آیت الله شیخ حسین النجاتی از این کشور تجدید نظر کند .

شورای وحدت مسلمانان پاکستان همچنین با انتشار بیانیه ای از پاکستان خواست که به منظور اعتراض به اقدام مقامات بحرینی در اخراج آیت الله النجاتی، همکاری های امنیتی خود را با منامه متوقف کند.

انجمن علما و مبلغان مسلمان در آلمان نیز فشارهای نظام حاکم بر بحرین برای اخراج آیت الله النجاتی از این کشور را اقدامی طایفه ای توصیف کرد و از سازمان های بین المللی خواست با این اقدامات خطرناک که موجب افزایش تجاوزات و جنایت در حق مردم بحرین می شود، مقابله کنند.

مترجمام**1408**1049 *1446
کد N228238