جیمی کارتر: خودم را یک فمنیست می‌دانم

سیاسی

جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا از زمانی که در سال 1981 میلادی سمت ریاست جمهوری را کنار گذاشته برنده جایزه صلح نوبل شده، یک مرکز غیردولتی برای رسیدگی به سیاست عمومی جهانی تاسیس کرده و 28 جلد کتاب نوشته است. وی آخرین کتابش تحت عنوان "تقاضایی برای اقدام: زنان، مذهب، خشونت و قدرت" را مهمترین کتابی که در زندگی‌اش نوشته است، می‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه ای.بی‌.سی، این کتاب درباره نقض حقوق بشر و تجاوزات وحشتناک علیه زنان و دختران سراسر جهان از جمله قاچاق زنان، ختنه کردن آلت تناسلی و ازدواج کودکان است، اما این تجاوزات تنها در کشورهای در حال توسعه جهان صورت نمی‌گیرد بلکه در آمریکا نیز رخ می‌دهد.

جیمی کارتر به طور مثال گفت، هر ساله 100 هزار دختر به عنوان برده در آمریکا فروخته می‌شوند، جایی که صاحب یک روسپی خانه می‌تواند دختری را که معمولا اهل آمریکای لاتین یا آفریقاست با قیمتی برابر با 1000 دلار خریداری کند.

وی همچنین به تجاوزات جنسی که در محوطه‌های کالج‌ها رخ می‌دهد اشاره دارد، جایی که از هر 25 مورد تنها یک مورد گزارش می‌شود. به علاوه درصد اعلام عمومی تجاوزات جنسی در مکان‌های نظامی آمریکا در مقابل متجاوزانی که عملا مجازات می‌شوند، تنها یک درصد است.

کارتر بسیار مراقب است که هیچ کشوری را به عنوان جنایتکار خطاب نکند.

وی افزود: اما من خودم را مسئول رویدادهای آمریکا می‌دانم چرا که ما پتانسیل تصحیح اشتباهاتمان و رسیدگی به دیگر کشورها به شیوه‌ای خیرخواهانه و کمک به آن‌ها برای تصمیم گیری در خصوص ابتکار عمل‌هایی که بتواند مشکلات موجودشان را حل کند، داریم.

وی مذهب را مسئول این رویدادها می‌داند. به طور مثال وی در سوالی منطقی می‌پرسد: اگر یک شوهر یا یک کافرما زن را در دیدگاه‌ خداوند برابر نمی‌داند چرا با زنان در محیط کار یا خانه به طور برابر رفتار می‌کند؟

جیمی کارتر ادامه داد: برداشت نادرست از مفاهیم مذهبی اساس تجاوز علیه زنان و دختران است.

کارتر پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در سن 89 سالگی به پلیننز در ایالت جورجیا، زادگاهش بازگشت.

کارتر گفت: بله، البته که من خودم را یکی از مدافعان حقوق زنان و فمنیست می‌دانم. اگر مدافع حقوق زنان کسی است که معتقد است، زنان نباید آزار ببینند و زنان باید از حقوق برابر برخوردار باشند، پس تمامی مردان باید مدافع حقوق زنان شوند.

انتهای پیام

کد N227877