کارشناس روس: مساله هسته ای ایران به حل نهایی نزدیک شده است

حل نهایی,مساله هسته ای

مسکو -ایرنا- پروفسور ˈگنادی چوفرینˈ معاون انستیتو اقتصاد جهانی و مناسبات بین المللی آکادمی علوم روسیه با اشاره به موفقیت مذاکرات هسته ای ایران در چند دور اخیر گفت: مساله هسته ای ایران به حل و فصل نهایی نزدیک شده و مسئولیت طرف های شرکت کننده در این مرحله افزایش یافته است.

چوفرین روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: ایران و گروه 1+5 هفته گذشته مذاکرات موفقی داشتند و فضای تفاهم حاکم بر این مذاکرات نوید توافق دو طرف در مورد تنظیم موافقت نامه نهایی برای حل مساله هسته ای ایران را داد.

وی اضافه کرد: این موفقیت بزرگ در شرایطی حاصل شده است که دولت ایران تمام سعی و تلاش خود را برای به نتیجه رساندن مذاکرات با گروه 1+5 به عمل آورده است.

معاون انستیتو اقتصاد جهانی و مناسبات بین المللی روسیه گفت: دولت دکتر حسن روحانی با موفقیت مذاکرات هسته ای نشان داد که برای حل نهایی مساله هسته ای ایران مصمم شده است.

کارشناس روس خاطرنشان کرد: زمانی که روحانی در بدو انتخاب خود به مقام رییس جمهوری اسلامی ایران حل و فصل نهایی مساله هسته ای را اولویت دولت خود اعلام کرد بسیاری از کارشناسان پیش بینی کردند که این مساله در فاصله کمی حل خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شاهد هستیم هنوز یک سال از انتخاب ایشان نگذشته و شاخص های برای حل مساله هسته ای قطعی شده است.

چوفرین گفت: ایران و گروه 1+5 در دور آینده مذاکرات، کار تنظیم متن موافقت نامه نهایی در مورد مساله هسته ای را شروع می کنند و این پیروزی بزرگ دیپلماسی ایران است.

کارشناس روس با بیان این که دیپلماسی هسته ای ایران با مهارت اجرا شد، اظهار داشت: ایران با اجرای سیاست سنجیده ای تمام برنامه هسته ای لازم برای توسعه مجموعه تولید برق هسته ای و ساخت سوخت هسته ای مورد نیاز برای آن را حفظ کرد.

چوفرین افزود: این پیروزی به ویژه با توجه به تلاش نیروهای سیاسی افراطی در غرب برای نقض حقوق هسته ای ایران و واداشتن این کشور به عقب نشینی از مواضع خود درخشان می نماید و حاکی از توانمندی بزرگ دستگاه دیپلماسی ایران است.

معاون انستیتو اقتصاد جهانی و مناسبات بین المللی روسیه معتقد است در این شرایط غرب به ویژه آمریکا با توجه به تلاش های برخی نیروهای سیاسی آن برای اخلال در روند مذاکرات با ایران مسئولیت سنگینی بر دوش دارند.

وی اضافه کرد: بسیاری از تندروهای جمهوریخواه از ثمربخشی مذاکرات 1+5 و ایران ناراضی هستند و نمی خواهند توافق نهایی در این مورد در دوره حکومت اوباما به دست آید. این گروه ها در کنگره حضور گسترده ای دارند و کاخ سفید آن را چالشی برای سیاست های خود می داند.

کارشناس روس گفت: دولت آمریکا به توافق با ایران در مورد مساله هسته ای نیاز شدید دارد و می خواهد آن را به عنوان دستاورد دیپلماتیک خود معرفی کند.

وی افزود: دولت آمریکا در این شرایط برای حفظ دستاوردها در مذاکرات ایران باید برای لغو تحریم های یکجانبه آماده شود و تنها در این صورت می توان به ثمربخشی مذاکرات در ماههای آینده امیدوار بود.

چوفرین گفت: ایران انتظار دارد که با همراهی با جامعه جهانی در مساله هسته ای و مساعی برای شفاف سازی برنامه هسته ای خود سرانجام تحریم های اعمال شده علیه اقتصاد این کشور از میان برداشته شود.

وی افزود: این انتظار بجایی است و دولت ایران که برای رفع نگرانی های بین المللی از مساله هسته ای و از میان برداشتن سوء تفاهمات موجود تلاش های دیپلماتیک و اقدامات فنی به عمل آورده است باید به لغو کامل تحریم ها امیدوار باشد و غرب هم به این خواسته ایران توجه و آن را در موعد مقرر در پایان کار تنظیم موافقت نامه هسته ای اجابت کند.

اروپام/2242**۵۱۸** 1337
کد N227784