در راستای تعاملات فرهنگی ایران و آلمان،

کاروان صلح و دوستی وایمار راهی ایران می شود

کاروان صلح و دوستی شیراز حافظ,برلین

برلین - ایرنا - رایزن فرهنگی ایران در برلین با اعلام خبر سفر قریب الوقوع کاروان 20نفره ˈصلح و دوستی وایمارˈ از آلمان به ایران طی روز های آینده، انجام این سفر را از دستاوردهای ملموس تعاملات فرهنگی سازمان های مردم نهاد با مردم و مسئولین فرهنگی و دولتی این کشور دانست.

حجت الاسلام والمسلمین ˈمهدی ایمانی پورˈ در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در برلین، افزود: هیاتی 20نفره از علاقه مندان به ایران متشکل از شهردار شهر فرهنگی و دانشگاهی وایمار، یکی از نمایندگان مجلس ایالتی تورینگن و جمعی از اعضای شورای شهر به همراه برخی از نخبگان و فرهیختگان فرهنگی آلمانی در قالب ˈکاروان صلح و دوستیˈ از تاریخ 19 آوریل تا سوم ماه مه 2014 (30 فروردین تا 13 اردیبهشت ماه) همزمان با ایام عید پاک در آلمان با هماهنگی انستیتو حافظ و خانه ایران در وایمار، به ایران سفر می کنند.

ایمانی پور درخصوص مهمترین دستاوردهای این سفر و نحوه تعاملات میان فرهنگی دو کشور افزود: با توجه به همکاری های فرهنگی فیمابین این نمایندگی و انستیتو فرهنگی حافظ در برلین با شهرداری شهر وایمار در برگزاری بزرگداشت روز حافظ و همچنین برپایی مراسم جشن نوروزی از یک سو و فراهم ساختن بستری مناسب جهت تثبیت خواهرخواندگی دو شهر ˈشیرازˈ و ˈوایمارˈ این سفر پیش بینی و برنامه ریزی شده است.

رایزن فرهنگی ایران در آلمان افزود: قرار است در جریان این سفر سرشهردار شهر وایمار با شهردار شهر شیراز دیدار کرده و مذاکرات لازم جهت توسعه همکاری های فرهنگی فیمابین صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: در همین حال در چارچوب تعاملات فرهنگی با شهرداری شهر همدان جهت ایجاد روابط دوستی با شهر ˈارفورتˈ پایتخت ایالت تورینگن آلمان، تمهیداتی صورت پذیرفته و مقرر شده است دیدار و مذاکراتی میان مسئولان شهرداری شهر همدان و خانم ˈهایدرون سدلاچکˈ - Heidrun R. Sedlacik- عضو مجلس ایالتی تورینگن که از دیگر اعضای این کاروان صلح نوروزی است، صورت پذیرد.

ایمانی پور در پاسخ به دیگر برنامه های این کاروان صلح نوروزی در سفر به ایران، گفت: این سفر به طور عمده با هدف ایرانگردی صورت می پذیرد، اما مکاتباتی با شهرداران شهرهای همدان و شیراز و مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته و آنان را در جریان سفر دو هفته ای هیات آلمانی قرار داده ایم و انتظار داریم زمینه های لازم برای بهره برداری مناسب تر گروه مذکور در سفر به ایران فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه سفر کاروان صلح نوروزی به ایران برای دومین بار است که صورت می پذیرد، افزود: در این سفر که از روز شنبه 30 فروردین ماه آغاز خواهد شد، هیات آلمانی به شهرهای تهران، کرمانشاه، شیراز، اصفهان و همدان سفر خواهند کرد و از مراکز دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهرها بازدید می کنند.

ایمانی پور با تاکید بر اینکه سفر گروه های مختلف فرهنگی، هنری و علمی به ایران ثمرات ارزشمندی بدنبال داشته و دارد،گفت: تجربه نشان داده افراد حاضر در این گروه ها به طور معمول بعد از بازگشت، به مبلغان بسیار خوبی برای ایران مبدل می شوند و علاوه بر این، فرصت های بیشتری برای توسعه و گسترش روابط دو کشور فراهم می سازند.

شهر وایمار (مدفن گوته شاعر نامدار آلمانی) از چند سال گذشته تاکنون شاهد برگزاری بزرگداشت حافظ شاعر نامدار ایرانی بوده است و در این شهر بنای یادبوی برای گفت وگوی فرهنگ شرق و غرب بنا شده که توسط سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران افتتاح گردیده است.

این بنای یادبود که بشکل دو صندلی بزرگ رو در رو بوده و از جنس سنگ مرمر ساخته شده است، هر ساله شاهد برنامه های فرهنگی متعددی است که با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در آلمان تدارک دیده می شود. انتظار می‏رود که با عقد قرارداد خواهرخواندگی دو شهر وایمار و شیراز نهادهای مسئول در دو شهر با مساعدت بیشتر، ضمن اجرای برنامه های متنوع، به رونق تعاملات فرهنگی فی مابین بیفزایند.

اروپام** 1701** 1337
کد N227426