الجزایری‌ها فردا پای صندوق‌های رای می‌روند/بوتفلیقه شرکت مردم در انتخابات را خواستار شد

سیاسی

عبدالعزیز بوتفلیقه با درخواست از الجزایری‌ها برای اینکه مشارکت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری این کشور داشته باشند از آن‌ها خواست به درخواست‌های برخی از ائتلاف‌ها برای تحریم انتخابات ریاست جمهوری توجهی نشان ندهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر عنوان داشت: زنان و مردان الجزایری نباید در مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری کوتاهی ورزند و باید برای حاکمیت مردم که با گران‌ترین هزینه‌ها پس گرفته شده است آرای خود را به صندوق‌های رای بیندازند.

رئیس جمهوری الجزایر تصریح کرد: خودداری از مشارکت در انتخابات نشانگر این است که برخی نمی‌خواهند با ملت همگام باشند.

در همین راستا احمد قاید صالح، معاون وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش از نیروهای ارتش خواست به عنوان شهروندان الجزایری با قدرت در روز انتخابات به پای صندوق‌های رای بیایند.

وی با بیان اینکه اجازه برهم خوردن امنیت و ثبات ملت الجزایر را نمی‌دهد، افزود: ارتش همچون دیوار محکمی در مقابل تمام کسانی می‌ایستد که می‌خواهند برای تحقق اهداف از انتخابات سوء‌استفاده کنند.

پیشتر ائتلافی از چهار حزب اسلام‌گرا و حزب سکولار به همراه احمد بن بیتو، نامزد منصرف شده از مشارکت از انتخابات الجزایر خواهان تحریم انتخابات ریاست جمهوری شده و پیشنهاد دادند که پس از 17 آوریل جاری مرحله انتقالی دموکراتیک در کشور آغاز شود.

عبدالرزاق مقری، رئیس جنبش اسلام‌گرای جامعه صلح با بیان اینکه بوتفلیقه بدون تقلب نمی‌تواند در انتخابات پیروز شود، عنوان داشت که بوتفلیقه خود را برای چهارمین بار رئیس جمهور کشور انتخاب می‌کند.

المقری با بیان درخواست خود برای تحریم انتخابات اظهار کرد: کمپین انتخاباتی که روز یکشنبه پایان یافت توجه الجزایری‌ها را به خود جلب نکرد. مسئولان در الجزایر کارگران را مجبور می‌کنند تا در کمپین‌های انتخاباتی بوتفلیقه حضور داشته باشند که خود وی به دلیل بیماری از حضور در این کمپین‌ها ناتوان است.

در همین راستا علی بن فلیس، رقیب برجسته بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در کنفرانسی خبری خواهان مبارزه مسالمت آمیز شده و اعلام کرد که خشونت را نمی‌پذیرد.

وی خود را از مدافعان ثبات در کشور خوانده و اظهار اطمینان کرد که در انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر پیروز می‌شود.

الجزایری‌ها در خارج از کشور همچنان آرای خود را برای انتخاب رئیس جمهور به صندوق‌های رای می‌اندازند. در فرانسه به نظر می‌رسد که رقابت‌ها برای جلب آرای مهاجران الجزایری تنها محدود به بوتفلیقه و بن فلیس است.

انتخابات در الجزایر فردا (پنجشنبه) با مشارکت 23 میلیون رای دهنده برگزار می‌شود تا شرکت کنندگان یکی از میان شش نامزد انتخاباتی را برگزینند.

برجسته‌ترین نامزدها در انتخابات الجزایر عبدالعزیز بوتفلیقه و علی بن فلیس، نخست وزیر اسبق این کشور و همچنین لویزه هنون، رئیس حزب کارگر و موسی تواتی، رئیس حزب جبهه ملی الجزایر و علی فوزی رباعین، رئیس حزب عهد 54 و عبدالعزیز بلعید، رئیس حزب جبهه آینده هستند.

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری که در سال 2009 برگزار شد بوتفلیقه در مقابل پنج تن از نامزدهایی که سه تن از آن‌ها در این انتخابات نیز شرکت کرد‌ه‌اند توانست 90 درصد از آراء را از آن خود کند.

انتهای پیام

کد N227407