سازمان ملل درخواست ایران درباره ابوطالبی را رسیدگی می‌کند

سازمان ملل متحد

یک مقام سازمان ملل اعلام کرد: کمیته مشاوره حقوقی سازمان ملل به منظور رسیدگی به نتایج تصمیم اخیر دولت آمریکا مبنی بر عدم صدور ویزا برای نماینده‌ معرفی شده‌ ایران در سازمان ملل با هیات ایرانی دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایران پیش‌تر از این از کمیته سازمان ملل خواسته بود تا هر چه فوری به مساله‌ عدم صدور ویزا برای حمید ابوطالبی نماینده‌ معرفی شده ایران در سازمان ملل رسیدگی کند.

نیکولاس امیلیو نماینده‌ قبرس در سازمان ملل که ریاست این کمیته را به عهده دارد از احتمال تشکیل جلسه‌ این کمیته در هفته آینده خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری داون، حسین دهقانی معاون نماینده‌ ایران در سازمان ملل روز دوشنبه در نامه‌ای خطاب به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل از کمیته روابط با کشور میزبان خواسته بود تا به صورت فوری به موضوع عدم صدور ویزا برای حمید ابوطالبی رسیدگی کند.

وی در این نامه گفته بود که تصمیم دولت آمریکا تاثیراتی منفی بر دیپلماسی چندجانبه خواهد گذاشت و بر فعالیت‌ها و کار سازمان‌های درون دولتی کشورهای عضو سازمان ملل تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین استیفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که کمیته روابط با کشور میزبان از هیات دائمی ایران در سازمان ملل در خصوص امتناع دولت آمریکا از ارائه ویزا به نماینده‌ جدید معرفی شده درخواستی دریافت کرده است و این کمیته هفته آتی در خصوص این مساله نشست ویژه‌ای تشکیل خواهد داد.

دوجاریک بیان کرد: بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده‌ام کمیته روابط با کشور میزبان در تاریخ 22 آوریل نشستی را برای بررسی این موضوع تشکیل خواهد داد.

کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل در سال 1971 در بیست و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شد تا به مسائل مرتبط با روابط بین کشور میزبان و اعضای سازمان ملل رسیدگی کند. این کمیته دارای 19 عضو شامل آمریکاست که به طور مداوم تحت ریاست قبرس قرار داشته است.

بر اساس توافقنامه‌ سازمان ملل و آمریکا این کشور موظف است به عنوان میزبان این سازمان برای افرادی که از سوی کشورهای عضو به عنوان نماینده معرفی می‌شوند ویزا صادر کند، اما واشنگتن اعلام کرد که می‌تواند به دلیل مسائل امنیتی از اعطای ویزا به نمایندگان کشورها خودداری کند.

انتهای پیام

کد N227404