مذاکرات آمریکا و چین در خصوص برنامه هسته‌ای کره‌شمالی

به دنبال هشدار پیونگ‌یانگ درباره انجام نوع جدیدی از آزمایش هسته‌ای، دیپلمات‌های آمریکا و چین مذاکرات "موثری" را در خصوص کره‌شمالی برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، "گلین دیویس"، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی با "وو داویی"، همتای چینی خود در نیویورک دیدار کرد.

وو داویی روز جمعه به مذاکرات خود با دیویس و دیگر مقام‌های آمریکایی در واشنگتن ادامه خواهد داد.

در ادامه این بیانیه آمده است: آمریکا و چین در خصوص اهمیت اساسی خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی موافقت کردند. این نشست‌ها بخشی از مذاکرات در سطح مقامات عالی رتبه میان آمریکا و چین درباره چگونگی دستیابی به این هدف به روشی صلح آمیز هستند.

این مذاکرات به دنبال نشست‌های چند روز گذشته میان آمریکا، ژاپن و کره جنوبی صورت گرفت. این سه کشور به همراه چین و روسیه تا پیش از آنکه کره شمالی در سال 2008 میلادی مذاکرات شش جانبه را به حالت تعلیق درآورد، در تلاش بودند تا به یک توافق هسته‌ای با پیونگ یانگ دست یابند.

کره شمالی درباره جزئیات "نوع جدید" آزمایش موشکی که تهدید به انجام آن‌ها کرده، گفت: جهان باید منتظر بماند و ببیند.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است ظرف روز آتی به عنوان بخشی از تور آسیایی‌اش به کره جنوبی و ژاپن سفر کند و مساله کره شمالی در دستور کار این دیدار قرار دارد.

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین علیه هرگونه اقدامی که منجر به تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره شود، هشدار داده و گفت: چین به ایفای نقشی مثبت در این رویداد ادامه می‌دهد.

وی وضعیت شبه جزیره کره را بسیار "حساس" و "متزلزل" خواند.

انتهای پیام

کد N227255