ریاست مالزی بر اتحادیه آ.سه.آن؛ تلاش برای صلح منطقه ای

آ,سه,آن

کوالالامپور - ایرنا - ریاست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در سال آینده میلادی در اختیار مالزی قرار خواهد گرفت تا این کشور به اندازه توان خود در ایجاد صلح منطقه ای بکوشد.

به گزارش ایرنا، چالش های دریایی چین جنوبی، تنش های مرزی برخی از کشورها با یکدیگر، قتل عام مسلمانان میانمار و مهاجرت آنان به سایر کشورهای منطقه و همچنین قاچاق انسان از جمله چالش های مهم منطقه و درون آ.سه.آن محسوب می شود.

آشکار است که این موارد که فقط بخشی از چالش های منطقه ای هستند در مدت یک سال حل نخواهند شد و حل برخی این از موضوعات از جمله بحث دریایی چین جنوبی و موضوع کشتار مسلمانان میانمار بیش از آن که در توان یک کشور باشد نیازمند همکاری های بین المللی است.

معاون نخست وزیر مالزی روز گذشته درآیین پایانی نشستی در پوتراجایا مرکز سیاسی – اداری مالزی گفت: حل احتمالی چالش های منطقه نیازمند چیزی بیش از تلاش های دیپلماتیک است.

محی الدین یاسین افزود: جهان اتحادیه آ.سه.آن را نه فقط یک منبع حفظ صلح و امنیت می داند، بلکه نهادی است که با قدرت های منطقه ای همچون چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ارتباط است.

معاون نخست وزیر مالزی تصریح کرد که از زمان تشکیل اتحادیه آ.سه.آن تاکنون منازعات آشکاری بین کشورهای عضو وجود نداشته است.

وی همچنین به درخواست مالزی برای عضویت غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل که پیشنهاد آن سال آینده ارائه خواهد شد اشاره کرد و افزود پذیرش این موضوع می تواند تاثیرات منطقه ای در پی داشته باشد.

محی الدین یاسین بیان کرد: همکاری نزدیک کشورهای منطقه می تواند باعث افزایش توان این کشورها برای مقابله با تهدیدهای احتمالی امنیتی در آینده شود.

ریاست این اتحادیه در حال حاضر در اختیار میانمار قرار دارد و بر اساس حرف الفبا مالزی در سال آینده ریاست آ.سه.آن را عهده دار می شود.

اندونزی، برونئی، تایلند، فیلیپین، سنگاپور، لائوس، کامبوج، میانمار، مالزی و ویتنام 10 عضو اتحادیه آ.سه.آن هستند.

آساق**د.م**1611
#آ #سه #آن
کد N227040