سفیر کشورمان در سازمان ملل خواستار شد:

انتشار نامه اعتراض آمیز ایران در عدم صدور روادید برای ابوطالبی به عنوان سند رسمی مجمع عمومی

سازمان ملل,ابوطالبی

تهران - ایرنا - سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل با اشاره به اقدام غیرقانونی آمریکا در عدم صدور روادید برای نماینده جدید ایران از ارسال نامه اعتراض آمیز به بان کی مون خبر داد و گفت: از دبیرکل سازمان ملل خواسته ایم تا نامه ایران به عنوان سند رسمی مجمع عمومی میان همه اعضا منتشر شود.

به گزارش ایرنا؛ ˈغلامحسین دهقانیˈ سه شنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی افزود: جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت ها برای اعلام اعتراض خود و پیگیری اقدام غیرقانونی دولت آمریکا در خودداری از صدور روادید برای حمید ابوطالبی استفاده خواهد کرد.

وی به اقدامات نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل در این خصوص اشاره کرد و گفت: روز دوشنبه در نامه ای به رئیس کمیته میزبان مقر سازمان ملل که سازوکار اقدامی این سازمان است، تشکیل جلسه فوق العاده این کمیته را خواستار شده ایم که مقرر شده این نشست در نخستین روز کاری هفته آینده تشکیل شود.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد افزود: در نامه جداگانه ای به دولت میزبان سازمان ملل، اعتراض جمهوری اسلامی ایران به این اقدام غیرقانونی آمریکا را اعلام و تصریح کرده ایم که طبق قرارداد مقر، این تخلفی آشکار است.

دهقانی از ارسال نامه دیگری از سوی نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل به بان کی مون خبر داد و گفت: در این نامه نیز از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته ایم تا نامه اعتراض آمیز جمهوری اسلامی ایران به عنوان سند رسمی مجمع عمومی میان همه اعضای سازمان ملل متحد منتشر شود.

وی همچنین به دیدار عصر سه شنبه خود با معاون حقوقی دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: در دیدار با میگل سوآرز ضمن تشریح کامل ماجرا ، تاکید کردیم که این اقدام آمریکا برخلاف تعهدات بین المللی این کشور و بویژه قرارداد مقر است.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل افزود: از معاون حقوقی دبیرکل سازمان ملل متحد خواستیم که بصورت جدی این موضوع را مورد پیگیری قرار و عکس العمل مناسب نشان دهند.

دهقانی به ارتباط سازمان ملل متحد با ماجرای خودداری دولت آمریکا از صدور روادید برای حمید ابوطالبی اشاره کرد و گفت: از آنجا که یک طرف قضیه خود سازمان ملل است و حیثیت و اعتبار این سازمان جهانی نیز مطرح است، به معاون حقوقی دبیرکل سازمان ملل تاکید کردیم که امروز همه چشم ها به شماست و همه منتظر ببینند تا عکس العمل سازمان ملل درقبال این تخلف صورت گرفته چه خواهد بود.

وی با تاکید مجدد براینکه نمایندگی کشورمان در سازمان ملل موضوع را پیگیری خواهد کرد، افزود: سازمان ملل متحد نیز در این ماجرا وظیفه دارد و برای حفظ اعتبار خودش هم که شده، باید تلاش و دولت میزبان را متقاعد کند که درقبال تعهد خود پایبند باشد.

دهقانی در پایان گفت: معاون حقوقی دبیرکل سازمان ملل نیز قول داد که موضوع را پیگیری کند و اکنون در حال بررسی ابعاد موضوع هستند.

شبد** 3404
کد N226953