خبرنگاری که با ریچاردفرای گفت وگو کرد: احساس می کردم با یک ایرانی صحبت می کنم

اصفهان

خبرنگار ایرانی گفت وگو کننده با ریچارد فرای می گوید که دفن شدن وی در اصفهان یک فرصت تبلیغاتی مناسب برای ایران است.

 مرتضی غرقی خبرنگار واحد مرکزی خبر که چند سال قبل گفت وگویی را با ریچارد فرای در آمریکا انجام داده است در گفت وگو با خبرآنلاین درباره حاشیه های به وجود آمده در خصوص دفن وی در اصفهان، افزود:اجرایی شدن این درخواست نشان دهنده این است که  به وصیت کسی عمل کردیم که علاقمند به ایران است و از طرفی نشان می دهد این آزادی در ایران وجود دارد که دیگر ادیانی که علاقمند به این فرهنگ هستند، بتوانند در ایران دفن شوند.

ریچارد فرای، استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد، و استاد ایران شناسی بود که  هفتم فروردین ۹۳ در ۹۴ سالگی در شهر واترتان ایالت ماساچوست درگذشت .وصیت وی برای دفن شدنش در اصفهان حاشیه های فراوانی را موجب شده است. برخی از نمایندگان اصفهان با جاسوس خواندن وی، از رئیس جمهور خواسته اند اجازه دفن وی  در اصفهان را ندهد.

اما غرقی می گوید درسالهایی که  چهره منفی  ازجمهوری اسلامی ایران درغرب گسترش یافته بود، او تنها فردی بود از مواضع ایران دفاع و از کشور ما یک  چهره مثبت  ارائه می کرد.

  وی با بیان اینکه آنچه  سبب گفت وگو با فرای شد دیدگاه های او درباره ملت ایران  و فرهنگ  بود،خاطر نشان کرد:فرای در مصاحبه نسبت به سنت و فرهنگ ایران و حتی تشیع مواضع مثبتی داشت . او ایران را به خوبی می شناخت.به همین دلیل من احساس می کردم با یک ایرانی صحبت می کنم.

غرقی  ادامه داد:شاید یکی از دلایل وصیتش برای دفن شدن در اصفهان این است که یک احساس غرابت خاصی با فرهنگ ایرانی می کند و اگر این وصیت عملی شود حتی می تواند یک فرصت  تبلیغاتی خوب برای کشور باشد که یک فرد با دین متفاوت، بخواهد او را در ایران دفن کنند. قاعدتا این درخواست باید به دلیل ویژگی های مثبت فرهنگ ایرانی باشد.

خبرنگار سابق واحد مرکزی خبر در آمریکا درباره  اینکه گفته می شود فرای تنها به ایران باستان علاقمند بوده نه فرهنگ ایران، گفت: درخواستش برای دفنش در اصفهان در دوره حاکمیت حکومت اسلامی است. معتقدم او دیدگاه هایش درباره جمهوری اسلامی هم مثبت بود و اینکه عنوان کنیم که او تنها به ایران باستان علاقه داشته است، تفکیک منطقی نیست.

29212 

کد N226833